top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

סופ"ש בחיפה - העיר עם ההר והים

עודכן: 9 באוג׳ 2020


אני גר בחיפה מאז שאני ילד אז אולי אני קצת משוחד, אבל באמת שאין עוד עיר כמו חיפה בכל הארץ. באמת, תחשבו רגע ותנסו למצוא עיר שיש בה גם חוף ים נפלא, הר ירוק כל השנה שנושק אל הים עם המון מסלולי הליכה ותרבות של עיר נמל עם המון טעמים מעבר לים ותרבות קולינרית מיוחדת. אקל עליכם... לא תמצאו עוד עיר כזו כזו גם אם תחפשו ממש טוב.

אגב, אני לא מנסה להשוות פה את חיפה לתל אביב או לירושלים או לטימבוקטו.

חיפה היא חיפה, וזה כל כך מה שיפה בה.

ישבתי וחשבתי להציע לכם כמה רעיונות לבילוי בחיפה. תוכלו לקרוא בפוסט המלצה על טיול בטבע של חיפה שמתחיל ממש בין בתי העיר אל תוך ואדי מוצל ומעיין בסופו, על סיור קולינארי מושלם ועל עוד כמה פנינות שיש רק בחיפה.

אז שנתחיל?

גני הבהאים בחיפה - סוף שבוע בחיפה
כמעט כמו בורסאי - גני הבהאים בחיפה

טיול בנחל שיח - הפינה שכל חיפאי מכיר

העיר חיפה בנויה על קטע מהכרמל אשר מאופיין בשלוחות וואדיות. על השלוחות נבנו השכונות ובחלק מהואדיות מסלולי הליכה מצויינים למשפחות.

מסלול נחל שיח הוא אחד מהם, מדובר במסלול מוצל כולו, במגמת ירידה והוא לא קשה בכלל. אין כמעט חיפאי שלא מכיר את ואדי שיח, חלקנו עברנו בו בחוגי סיור או בצופים וחלקנו התבודדנו בפינות הנעימות שבו עם אהוב או אהובה.

המסלול מתחיל מרחוב לוטוס 5 ומסתיים בבית הקברות שדה יהושע, קצת סימלי האמת שהמסלול מתחיל בסמוך לבית ספר ומסתיים סמוך לבית קברות... (המסלול קווי ולכן מצריך שני רכבים) בכל מקרה, חלקו הראשון של המסלול מוצל ונעים להליכה גם בימות הקיץ. בשלב מסויים יפתח מולכם הנוף הנפלא של הים וההר (שמופרע במלון המכוער שבנו לנו על החוף לפני כמה שנים). המסלול כולו מסומן בסימון שבילים שחור, ואין בו פיצולים או אופציה ללכת לאיבוד. לקראת סיומו עובר השביל בסמוך לעין משוטטים - מעיין ניקבה חביב שמזמין מאוד להפסקת תה או שכשוך קל. מצד ימין נבחין במערה חצובה בסלע אשר נחצבה בעבר ע"י נזירים כרמליטים שחיו במקום.

לקראת סיום המסלול עובר השביל בסמוך לבוסתן כיאט שבו מעיין נוסף שניתן לרחוץ בו, ושרידי בוסתן של אחת המשפחות העשירות של חיפה בעבר. לצערי אף אחד עוד לא השכיל למצות את הפוטנציאל של המקום וכיום אנשים פרטיים דואגים לנקיון הבוסתן.

המסלול לא קשה במיוחד אבל בחורף אחרי הגשמים חלקים ממנו מעט חלקים, אז כדאי להזהר.

על טיול נוסף בכרמל למעיין עין קדם הקסום תוכלו לקרוא פה

עין משוטטים מעיינות באזור הכרמל
עין משוטטים - מושלם לטבילה קצרה

סיור בגנים הבהאים - בחו"ל זה יעלה לנו יותר

אחד הסמלים האייקוניים של חיפה הוא הגנים הבהאים שמפארים את מורדותיה הצפוניים מן ההר אל הנמל. חיפה נחשבת לעיר קדושה עבור הדת הבהאית שכן במקדש בעל כיפת הזהב קבור הנביא המבשר של הדת. הדת דוגלת בשלום עולמי, שוויון, התנדבות וערכים נוספים בעלי אופי חיובי והיא דת חדשה יחסית בעולם ומקורה באיראן. הגנים מרהיבים ביופיים, סימטריים, נקיים ומלאים בצבע בכל ימות השנה הודות לטיפוח והעבודה הסזיפית שמקדישים אנשי המקום לשמירה על הנקיון ועל הגנים היפים. ניתן לבקר במקדש הזהב ובגנים הסובבים אותו ביקור לא ארוך שמתאים גם לעגלות או לקחת סיור מודרך שמתחיל במרכז הכרמל (והוא אינו מתאים לעגלות). אין צורך להרשם מראש אלא פשוט להגיע לנקודת המפגש.

כל הסיורים והביקורים חינמיים יש רק לשמור על לבוש צנוע ועל איסור להכנסת אוכל לאתרי הבהאים.

עוד פרטים על הסיורים השונים אפשר למצוא פה. עדכון: נכון לאוגוסט 20 הגנים סגורים לאור ענייני הקורונה. אפשר לצפות בגנים הבהאים מטיילת לואי שבמרכז הכרמל או מהמושבה הגרמנית בעיר התחתית. מבטיח לעדכן אם אשמע שהגנים נפתחו מחדש.

הגנים הבהאים בחיפה - סופש בחיפה
מקדש כיפת הזהב - במציאות הוא יפה יותר

סיור קולינארי בואדי ניסנאס - כי לוינסקי זה רק החיקוי אם יש מקום בעיר הזו שאני אוהב במיוחד זה ואדי ניסנאס, או "הואדי" כמו שהחיפאים קוראים לו. זו לא רק השווארמה המצויינת של אמיל (הטובה בארץ לטעמי), הפלאפל המעולה של הזקנים או מישל (לא נכנס לויכוח פה...) אלא בעיקר האווירה. אם הייתי צריך לחשוב איך הארץ שלנו צריכה להתקיים אז בואדי ניסנאס כנראה שנמצאת התשובה. דו קיום אמיתי ואווירה נעימה בלי קשר למי או מה אתה. כמעט בכל יום שישי אני מגיע לואדי גם אם אני לא באמת צריך לקנות שם משהו, כי הרי תמיד אפשר למצוא מה. אם אצל המאמות שמוכרות תבשילים חמים בשוק, או הכוך שבו אני קונה טחינה מיוחדת משכם (לא לא היונה...), או הכריך הטוב בארץ באטליז של אבו שקארה שבעיר אחרת בארץ הייתי צריכים לעמוד בתור ארוך כדי לטעום ממנו.

ואדי ניסנס - סמל לדו קיום

אפשר פשוט להגיע ולהסתובב בואדי ובשוק ואפשר ואף מומלץ גם לקחת סיור קולינארי מודרך.

אני ממליץ על הסיור של haifa shuk & cook. בסיור שאני עשיתי עם שרון החביב והמאוד ידען, גיליתי כמה אני לא יודע. שרון מתבל את הסיור הקולינארי באנקדוטות על תולדות הוואדי, האמנות שבו, הארכיטקטורה והסיור איתו הוא חוויה אמיתית גם אם אתם לא חובבי אוכל הארד קור. הסיור מתחיל ממעלה הואדי ועובר דרך מספר מקומות אוכל קטנים וחביבים - מאפייה מסורתית, חומוסיה מיוחדת עם מנה מופלאה שנקראת "פאת'ה" שכמוה מעולם לא טעמתי, בתי קלייה לקפה ועוד ועוד... בין לבין נהנים כאמור מהסיפורים על הואדי אבל בעיקר פוגשים באנשים - את זיאד מהתבלינים, ואת מצטפא מהקפה ואת סטפן הקוסם של החומוס. ואם לא הבנתם עדיין - האנשים, האנשים הם אלו שעושים את הואדי למה שהוא. עלות הסיור - 120 שקל לאדם והוא אורך כשלוש שעות, יש גם סיורים פרטיים וגם אפשרות לסיור קולנארי בעיר התחתית. לפרטים על הסיורים והזמנות - כנסו לפייסבוק שלהם או בטלפון 054-4824339

חוף שקמונה בשקיעה - החוף הכי פסטורלי בעיר אין בעיה למצוא חוף ים בחיפה (עם חניה חינם כמובן). חוף דדו או הכרמל למשפחות, החוף השקט לשומרי מסורת או חוף הסטודנטים לצעירים. כל משפחה תמצא חוף שמתאים לה ולהרכב שלה. אבל לא רחוק מהמכון לחקר ימים ואגמים, למרגלות תל שיקמונה ישנה רצועת חוף מלאה במפרצונים קטנים ובריכות "ג'קוזי" קטנות שאפשר לבלות בהן בנעימים בשעת אחר צהריים אל מול השקיעה. לא מדובר בחוף מוכרז עם מציל אבל הוא אידיאלי למשפחה שמחפשת פינה קטנה לשכשוך במים לפרק זמן לא ארוך מדי.

חוף שיקמונה בחיפה
חוף שיקמונה בחיפה באביב

בחודשי האביב והסתיו אפשר לצעוד לאורך הריף ולחפש סרטנים ושאר מני חיות וקונכיות (כמובן שלא לפגוע בהם ולהוציא אותם ממקום המחיה שלהם).

באביב הפריחה על התל מרהיבה, והשילוב עם הים הכחול פשוט מושלם.

גם בחורף רצועת החוף הזו מזמינה לטיול בוקר חורפי כדי לגלות מה פלט הים בסערה האחרונה.

כדי להגיע, כוונו את הוויז לתל שקמונה החנו את הרכב ורדו אל רצועת החוף הנפלאה שלמרגלות התל.

חוף שיקמונה בחיפה
כל אחד יכול למצוא פינה בכל עונה

העיר התחתית - בירה וסיפורי ימאים אחרי הסיבובים והטיולים, אם חשקה נפשכם בכוס בירה קרה ואוכל טוב העיר התחתית זה המקום עבורכם. בשנים האחרונות התפתח מאוד האזור ובערבי סוף השבוע קשה מאוד למצוא מקום בין שלל המסעדות והפאבים שנפתחו באזור. הסמטאות של השוק התורכי, ומתחם הנמל שוקקי חיים ואווירה טובה. כמעט כל אחד יוכל למצוא לעצמו מקום לטעמו... מסעדת שוק תאילנדית או מסעדת גורמה לצד סושי בר וביסטרו בר בניחוח ים תיכוני לצד מעיין הבירה האגדי עם מאכלים מזרח אירופים מעולים, יש הכל.

אבל לדעתי ה-מקום לשבת בו בעיר התחתית כדי לספוג אווירה חיפאית הוא פאב העוגן. הפאב הקטן קיים כבר כמה עשרות שנים וזכה לשרת אלפי בליינים וימאים שפקדו אותו במהלך השנים. האווירה במקום תגרום לכם להפליג בדמיונות ולדמיין את עצמכם ימאים קשוחים אשר יורדים אל עיר הנמל כדי ללגום בירה ולאכול מנה מזינה. התפריט במקום כולל כמות מכובדת של סוגי בירה וכמובן אוכל מצויין באווירת פאב אמיתית. מומלץ מאוד להזמין מקום מראש - כנסו לכאן לפרטים והזמנות.

זהו, זה באמת על קצה המזלג. לא דיברנו על מוזיאון המדע הנפלא, על גן החיות עם הנוף הכי יפה בארץ, על סטלה מאריס שהוא המקום היחיד שאפשר לראות בו את הים גם ממערב וגם מצפון וגם לא על הקונדיטוריה המופלאה של גל במרכז הכרמל ועוד פינות ופנינות.

לעוד פרטים על פעילויות בחיפה אני אשמח לסייע, מומלץ גם להכנס לאתר עמותת תיירות חיפה.

כרגיל, אתם מוזמנים לעקוב אחרי גם באינסטגרם כדי לקבל עוד רעיונות לטיולים בארץ ובחו"ל וגם להרשם לניוזלטר של הבלוג (במסגרת בראש העמוד) כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל שלכם.

4,773 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page