תודה על ההרשמה

  • Avihay Shaked

עין אביאל ועוד הפתעה - טיול מים במרכז

כמעט כולנו מכירים את פארק נחל תנינים של רשות הטבע והגנים שמתאימה לבילוי של משפחות ומציעה טיול קל ונעים. אבל לא הרבה יודעים שדווקא החלק המזרחי של נחל תנינים, זה שקרוב לנביעות שלו מציע גם הוא כמה פינות חמד נהדרות לבילוי רטוב שיתאים גם למשפחות עם ילדים.

הבונוס העיקרי הוא שהאזור שנמצא ליד הישוב אביאל ולא רחוק מחדרה קרוב יחסית למרכז כך שניתן להנות מטיול מים קצר גם בלי להצפין מדי. בחלק הזה, זורמים בנחל תנינים מים צלולים ונעימים ואנשי האזור הכשירו עם השנים כמה פינות חביבות לבילוי בהן.

עין אביאל טיול מים קרוב למרכז
המפל הלכאורה נסתר בעין אביאל

עד לפני כמה שנים אסור היה להעלות את צירוף המילים "עין אביאל" באופן גלוי. המפל הנסתר שבמקום והבריכות הצלולות היו סוד ששמור רק לתושבי האזור. אבל עם פרוץ האינטרנט לחיינו גם ההילה של עין אביאל, המעיין הסודי של האזור נמוגה והוא הפך לעוד נקודת חמד על המפה למטיילים רבים.

במקום שתי נקודות עניין מרכזיות - הראשונה שנקרא לה המפל הנסתר, היא פחות מפל ויותר מפלון מים שבוקע מתוך צמחיית הקנים שליד הנחל. זרם המים נהדר ביום חם ונשפך לבריכה קטנה צלולה ורדודה. מדובר במתחם קטן שיספיק למשפחה אחת או שתיים גג ומתאים לשהיה קצרה יחסית, ללא צל.

עין אביאל טיול מים במרכז
הבריכות בעין אביאל

הנקודה השניה, היא מספר בריכות רדודות שהוכשרו בהמשך מורד הנחל והן כבר מתאימות לשהיה ארוכה יותר. במקום בד"כ יש גם סככה מאולתרת אם לא נהרסה מפגעי הרוח והגשם של החורף.

כדי להגיע, נכוון את הוויז למושב אביאל, ממש לפני הכניסה למושב נבחין בחניון עפר גדול בצד שמאל (הנגדי לישוב) שם נחנה את הרכב. מהחניון נצעד לכיוון הנחל ונחצה אותו בזהירות לגדה הנגדית. הנחל לא עמוק ומגיע עד גובה הברך כך שאין בעיה מיוחדת לחצות אותו. לאחר שנחצה יש לנו שתי אופציות. אם נפנה ימינה ונלך כארבע מאות מטרים נגיע למפל הנסתר של עין אביאל. אם נפנה שמאלה ונלך כמאתיים מטרים נגיע לבריכות של נחל תנינים. כמובן שלא חייבים להחליט ואפשר גם וגם.

עין אביאל טיול מים קרוב למרכז
עוד אחת של המפל הנסתר

אם לא שבענו מהבילוי הרטוב בעין אביאל, ממש לא רחוק משם מקום נוסף חוויתי במיוחד שמתאים לילדים שאינם מפחדים מחושך ואינו מתאים לטיול עם מנשא גב - זהו פארק מי קדם. בפארק מוצעים סיורים מודרכים (בלבד) בתוך ניקבת מים עתיקה מתחת לאדמה אשר נחצבה על ידי הרומאים. לא פראיירים היו הרומאים, הם בנו מערכת הובלת מים שהתחילה אי שם במעיינות נחל התנינים והגיעה בסופו של דבר לאמת המים בקיסריה ומשם לארמונות המלך הורדוס ושאר חבר מרעיו שחיו בעיר המפוארת.

פארק אלונה מי קדם טיול מים קרוב למרכז
ניקבת מי קדם, חוויה נחמדה וקרירה מתחת לאדמה

בפארק ניתן לצעוד בקטע ניקבה של כ-300 מטרים בתוך מים שיכולים גם להגיע לגובה המותניים של אדם מבוגר. כמו שכבר כתבתי הסיורים בהדרכה של אנשי הפארק בלבד, הכניסה בתשלום ורצוי מאוד לוודא שהמקום פתוח בימים אלו עם כל ענייני הקרנולה הארורה.


אני רק שאלה:

כמה זמן הליכה מהרכב לעין אביאל? ממש מספר דקות, בשביל נוח מאוד אבל לא מוצל.

המים קרים? עמוקים? המים נעימים מאוד, ולא ממש עמוקים... נגיד עד גובה ברך של מבוגר.

המקום עמוס? כמו שכתבתי, הוא כבר לא סודי אז בשבתות יכול להיות עמוס מאוד.

יש צל סביב המעיינות? לא ממש, קצת אלתורים... כדי להביא צל מהבית.

עוד משהו? כן, בבקשה שמרו על המקום נקי (ושקט... אם אפשר) וחוץ מזה בואו לעקוב אחרי גם באינסטגרם ולפני זה אל תשכחו להרשם לבלוג (בראש העמוד) כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל.

3384 צפיות0 תגובות