תודה על ההרשמה

  • Avihay Shaked

נחל עמוד עליון - טיול שזורם כל השנה

נחל עמוד הוא אחד הנחלים הארוכים והיפים בגליל. הוא נקרא על שם עמוד הסלע האדיר שנמצא דווקא בחלק התחתון שלו לא רחוק מהכנרת בקטע שמתאים לטיול אביבי נהדר וכתבתי עליו כאן.

רוב הנחל מתיבש במהלך הקיץ אבל חלקו העליון זורם כל השנה ונהנה משפיעה טובה של מספר מעיינות בתגבור קל של הזרמת עודפי שאיבות מנביעות נוספות. בחורף נהנה הנחל מזרימת יובלים שמנקזים את המורדות המזרחיים של הר מירון והאזור המישורי של רמת דלתון. עוד דבר מעניין הוא שנחל עמוד הוא אחד הבודדים שזורמים דרומה ולא מזרחה או מערבה כמו מרבית הנחלים בגליל. יש מספר דרכים לטייל בחלק של הנחל שזורם כל השנה ובפוסט הזה אכתוב על שתיים מהן כי בהן הלכתי ועליהן אני יכול לספר. האופציות שלא אכתוב עליהן (לכו תבדוק במפה) הן מחניון הפיתול דרך נחל מירון או דרך עין פועם והקטע העליון ביותר של נחל עמוד.

בריכה במסלול מעגלי בנחל עמוד
מים בצבע מושלם בנחל

על מה כן אכתוב? שתי אופציות, הראשונה קלאסית דרך השמורה של רשות הטבע והגנים והיא קצרה אבל כרוכה בתשלום או מכיוון צפת ונחל שכווי.

החלק המשותף של שתי האופציות הוא כאמור החלק הזורם של הנחל לאורך כל השנה פחות או יותר בין עין יקים לבריכות שכווי. ההליכה בקטע הזה מוצלת ומלאה בבריכות ונקודות לשכשך. לאורך הנחל תוכלו להבחין בטחנות קמח שחלקן פעלו עד לפני כ100 שנה וגם מבני מבטשה עתיקים ששימשו את אנשי צפת ביצור צמר לפני מאות שנים. גם המבטשות וגם טחנות הקמח נהנו מהזרימה החזקה אשר הניעה את גלגלי השיניים שסובבו את כלי הטחינה והבטישה (ככה אומרים?). זה חלק מוצל ומאוד מאוד יפה, מלא במים בצבע מושלם ועצי דולב ענקיים שמשרים אווירה נעימה ומוצלת וגם ריח מתוק שיש רק לעצי דולב ואני מאוד מאוד אוהב.

הזמן המועדף לבקר בנחל עמוד הוא בסוף האביב אז הזרימה בשיא, מזג אוויר סביר ומאפשר גם כניסה למים הקרים. מעבר לזה טיול בנחל עמוד אפשרי באמת כמעט כל השנה למעט ימים חמים במיוחד שבהם אם לא מתחילים לטייל מוקדם בבוקר זה פחות כיף כי חם.

האופציה הקלאסית - פארק נחל עמוד של רט"ג (לינק למפה)

הכניסה לחלק הזה היא בתשלום (או חינם אם יש לכם מטמון). היתרון הוא כמובן חניון מסודר, חנות עם גלידה לאחרי הטיול והליכה יחסית קצרה עד למים. עם זאת, חשוב לדעת שעדיין ההליכה עד למים חשופה לשמש ובסוף הטיול יש צורך לעלות בעליה שיכולה להיות קשה לחלק מכם. אורך המסלול באופציה הזו הוא כארבעה וחצי קילומטרים.

זרימה של מים בנחל עמוד עליון בטיול מעגלי
גם פינות שכשוך מוצלות ומפנקות

כדי להגיע - "נחל עמוד שמורת טבע" בוויז. נשלם, נחנה, נתארגן ונצא לדרך לפי השילוט על סימון שבילים אדום. לפנינו בערך קילומטר הליכה חשופה לשמש שחלקה בירידה (שאח"כ תהפוך לעליה). במהלך ההליכה עד לנחל נעבור בתחנת משטרה בריטית ישנה שהוקמה ע"מ לשמור על מקורות המים הכל כך יקרים באותה תקופה מפני פורעים. נמשיך עם הירידה עד שנגיע לתחילת הקטע הזורם של הנחל. ההמלצה שלי בקטע הזה, היא לפנות ימינה עם השביל השחור ולהצמד אליו. השביל עובר בצד הצפוני של הנחל עד לבריכות שכווי. שם נתחיל לחזור לרכב הפעם מהצד הדרומי של הנחל על שביל מסומן כחול שיתחבר לאדום שאיתו ירדנו.

במהלך ההליכה תפתחו עיניים וגלו סקרנות כדי לא לפספס כמה בריכות ממש שוות לאורך הנחל שפשוט מחייבות טבילה אפילו שהן יחסית קרות. אחת הבריכות הראשונות נמצאת מתחת לגשר אבן והיא באמת יפהפיה ומאוד פוטוגנית אבל יש עוד קטנות יותר ולא פחות יפות.

טיפ: מומלץ להגיע מוקדם בבוקר בשבתות וחגים כי האתר מתמלא מהר ופחות נחמד לטייל כשעמוס באנשים.

האופציה הפחות מוכרת - מנחל שכווי אל נחל עמוד וחזרה (לינק למפה)

האופציה הזו לא כרוכה בתשלום, היא קצת יותר מאתגרת ואורכה כחמישה קילומטרים.

גם כאן, יש קטע הליכה חשוף לשמש ועליה בחזור אבל לדעתי האישית ההליכה מגוונת ומעניינת יותר בעיקר עם מגיעים באביב והתחושה היא של טיול של ממש.

בריכת מים יפה בנחל עמוד במסלול מעגלי
ויש גם תאורה מושלמת

כדי להגיע - "קבר רבי חוצפית המתורגמן" בוויז. ההגעה היא מאזור בית הקברות בצפת על דרך עפר שמתאימה לכל רכב ומסומנת כחול. נחנה בחורשה הקטנה שליד הקבר ונצא לדרך. תחילת ההליכה על סימון כחול בערך 500 מטרים שיורידו אותנו אל ערוץ נחל שכווי היפה. בחיבור עם הנחל נפנה שמאלה עם סימון ירוק שיוריד אותנו יחסית במתינות אך מדי פעם תוך כדי מעברים בין סלעים ובולדרים. הקטע הזה יכול להיות קצת חלק בחורף אז קחו את זה בחשבון, אבל הוא לגמרי עביר לדעתי. במהלך הירידה נוכל לראות מולינו את הנוף הנהדר של הר מירון היפה והירוק כל השנה ושל נחל עמוד אליו אנחנו יורדים. אחרי בערך 750 מטרים של הליכה בנחל שכווי תחילה נשמע ואח"כ נראה את המים הנהדרים והצל המפנק בבריכות שכווי. כאן בעצם אנחנו מתחברים לקטע הזורם של הנחל, נפנה ימינה על הסימון השחור ונלך לאורך הנחל כמו שתיארתי באופציה הקודמת רק הפוך (זה באמת לא מסובך, אין טעם להתחיל לפרט שוב).

נוף של הגליל בנחל שכווי ליד נחל עמוד עליון
מראה נהדר בירידה בנחל שכווי

ואיך חוזרים? או... על זה רציתי לדבר איתכם, בתכלס אתם יכולים לחזור באותה דרך אבל אפשר גם לעשות טיול קווי עם הקפצת רכבים למשל לחניון הפיתול או לחניון בתשלום של רט"ג ואז הטיול הוא לא הלוך חזור אבל מחייב כמובן חברים שיבואו לטייל איתכם. וכמובן שעם מפה פתוחה תוכלו לחבר עוד המון אופציות אחרות של חיבורים בין השבילים בשמורה גם כאלו שלא כתבתי עליהם.


עד כאן, אם הגעתם לכאן במקרה אתם מוזמנים להרשם בראש העמוד ולקבל את הפוסט הבא וגם מדי פעם הצעות טיול מרוכזות ישירות למייל. וגם אשמח מאוד אם תעקבו אחרי גם באינסטגרם שם עולות הצעות לטיולים ותוכן אחר על טיולים באופן שגרתי ומהנה במיוחד.

7,280 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול