top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

נחל גוש חלב - פריחה ומים בלב הגליל העליון

עודכן: 9 במרץ 2022

בפעם הראשונה שנסענו לטייל בנחל גוש חלב, ניסיתי לשכנע את הילדים לאורך הדרך שבאמת ובתמים יש באמת כפר שקוראים לו גוש חלב. אני ניסיתי, והם בשלהם לא האמינו וחשבו ששוב אני ממציא להם איזה סיפור מטופש כדי להעביר את הדרך בשיחה.

אבל באמת יש מקום כזה והוא באמת נקרא כך. לגוש חלב היסטוריה שהולכת אחורה בזמן עד לתקופת בית שני ובאזור נמצאו שלל מערות קבורה ואפילו בית כנסת מפואר שתכף נדבר גם עליו. מספרים ששמו של שמן הזית שיוצר באותן שנים בגוש חלב הלך למרחוק והגיעו מכל המזרח התיכון כדי לרכוש ולטעום ממנו.

כיום מתגוררים בכפר בני העדה המארונית הנוצרית (אנשים נחמדים במיוחד) והוא נקרא ג'יש.

ממש בסמוך לכפר זורם אחד מהנחלים היפים של הגליל, מסלול קלאסי שחובה לעשות לפחות פעם אחת בשנה. החודשים המומלצים ביותר להגיע למסלול הם החל מחודש פברואר ועד לאזור מאי. הגעה למסלול בעונה הזו תבטיח לכם זרימה נהדרת בנחל, נוף ירוק ופסטורלי והמון המון פריחה. רוב המסלול לא מוצל ובקיץ למרות זרימה מסויימת בנחל אין באמת סיבה להגיע למסלול הזה.

נוף עצים ופריחה בנחל גוש חלב
נוף טיפוסי סביב נחל גוש חלב

רמת הקושי של המסלול לא מאתגרת במיוחד אבל כדאי לקחת בחשבון שהוא כולל כמה מעברים של הנחל שיתכן ויצריכו להרטב במידה והגעתם כאשר הזרימה חזקה.

יש שתי אופציות ללכת במסלול ואני אספר לכם על שתיהן מיד, אורך שתי האופציות כארבעה וחצי קילומטרים פלוס מינוס ושתיהן מצריכות שני רכבים. כדי שיהיה מסודר, אני אצרף לינק למסלול ע"ג מפה ואת נקודת הסיום של כל אופציה בנפרד בהמשך הפוסט.

כדי להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול נכוון את הוויז לכפר ג'יש או גוש חלב בגליל, בכניסה הראשית לכפר נפנה ימינה בפניה השניה (שכבר בה תוכלו למצוא את הסימון הירוק), ניסע עם הכביש כמה שאפשר עד למקום בו נוכל להחנות באופן שלא יפריע לתנועה.

זרימת מים בנחל גוש חלב אחרי הגשמים
זרימה חורפית בנחל גוש חלב

מנקודת ההתחלה ועד לפיצול לשתי אופציות הסיום מחכה לנו הליכה של כשלושה קילומטרים בירידה מתונה, כולה על הסימון הירוק בתוואי נוח יחסית שכאמור מצריך חציה של הנחל מדי פעם באופן שיכול גם להרטיב עד גובה הברך בערך.

תחילת המסלול על דרך כורכר רחבה בפאתי הכפר ג'יש, כשמהר מאוד נעבור בסמוך לבית הכנסת העתיק של גוש חלב. ניכר שמדובר בבית כנסת מפואר ואפשר להבחין בעיטורים המיוחדים על העמודים וגם בכתובת עברית עתיקה שמציינת את שמו של בונה בית הכנסת. מבית הכנסת אפשר להשקיף על המשך המסלול בערוץ הנחל כשמשני צידיו הרי הגליל הירוקים.

נמשיך כקילומטר עם הסימון הירוק ולאחר חציה ראשונה של הנחל, נוכל לרגע לרדת מהשביל ולפנות ימינה על שביל לא מסומן עד למעיין עין עלווה. זו פינה יפהפיה של זרימת מים בחורשת עצי צפצפה ויופי של מקום לארוחת בוקר. נחזור לשביל הראשי ונמשיך במורד הערוץ לצד הנחל. לאורך המסלול שרידי טחנות קמח עתיקות. בעבר בעלי טחנות הקמח היו בין האנשים המקומבנים ביותר. חקלאי האזור היו תלויים בשירות של טחינת גרעיני הדגן לקמח וכך יכלו להתעשר בעלי הטחנות.

בית הכנסת העתיק של הישוב הקדום גוש חלב
בית הכנסת העתיק

לאורך השביל פריחה עונתית של כלניות, השילוב בין הכלניות לערוץ הזורם ולירוק שמסביב הוא נדיר ועושה אותי לפחות, מאוד מאושר כשאני מטייל בנוף כזה.

אחרי שלושה קילומטרים של הליכה שכבר אמרתי שכנראה יצירכו אתכם להרטב בעת חציית הנחל, נגיע לנקודה מרכזית נוספת - פארק נחל גוש חלב. הפארק הוכשר ע"י קק"ל ויש בו שטחים לפיקניקים, והמון מים זורמים (שלא מומלץ להכנס אליהם, כך שמעתי...). זה מקום מעולה לעוד הפסקה טובה ובעצם המקום בו הדרך מתפצלת לשתי אופציות שעליהם אספר עכשיו.

אופציה ראשונה מעט מאתגרת: דרך יער ברעם הקסום (לינק למסלול ע"ג מפה)

זו האופציה המומלצת מבחינתי, היא יפה ושקטה יותר מהאופציה הבאה.

מהפארק, נפנה שמאלה בסימון שבילים אדום, למעשה השביל יקח אותנו דרך ערוץ נחל צבעון אל אחד מהיערות הקסומים והמיוחדים בגליל - יער ברעם. אחרי בערך קילומטר של הליכה נגיע לפיצול שבילים עם סימון כחול, בו נפנה ימינה. השביל הכחול יקח אותנו אל תוך יער ברעם בערוץ טחוב וירוק שכאילו יצא ממש עכשיו מאגדה של האחים גרים. העליה בערוץ מצריכה מעט מאמץ ודילוג בין בולדרים ומפלונים. כשנצא מהערוץ נפנה ימינה עם הסימון הכחול לכיוון דרך עפר ביער קק"ל עד לנקודה בה השארנו את הרכב (לינק לנקודת הסיום ע"ג גוגל מאפס)

שביל ביער ברעם בגליל מוצל ויפה
יער ברעם המכושף

אופציה שניה קלה: לצד הנחל ביער אורנים יפה (לינק למסלול ע"ג מפה)

מהפארק, נפנה ימינה עם סימון השבילים האדום. השביל נוח ורחב ויקח אותנו למעשה עד לנקודת הסיום לאורך הנחל. היתרון באופציה הזו שהיא קלה יחסית ועוברת ביער אורנים יפה לצד זרימה של המים. החסרון הוא שלצערי בשבתות ובחגים יש בשביל הזה תנועה ערה של רכבי שטח רועשים שאני פחות אוהב.

אחרי בערך קילומטר וחצי של הליכה, נגיע לנקודת הסיום ממש בסמוך לכביש 899 בין סאסא ליראון (לינק לנקודת הסיום ע"ג גוגל מאפס).

טיפ: ממש ליד נקודת הסיום הזו יש מעיין נחמד ששווה טבילה בכל עונה - עין ערבות. פשוט חוצים את הכביש במנהרה שעוברת תחתיו ומגיעים לבריכה שאליה מוזרמים מים מצינור. המים קרים, הדגים ידידותיים והמקום נהדר להתרעננות אחרי הטיול.

יער אורנים ושביל בנחל גוש חלב בגליל
האופציה השניה לא פחות יפה, אבל יכולה להיות קצת רועשתת

אני מקווה שאהבתם את הפוסט, אם כן אתם מוזמנים להרשם בראש העמוד לניוזלטר ולקבל את הפוסט הבא ישירות למייל. אני גם יותר מאשמח אם תעקבו אחרי גם באינסטוש, גם שם יש ערימות של תוכן איכותי על טיולים.11,160 צפיות3 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

3 comentarios


Keti Kadosh
Keti Kadosh
22 abr 2022

תוכל בבקשה לציין מה לכתוב בווייז?

Me gusta
Avihay Shaked
Avihay Shaked
22 abr 2022
Contestando a

כתוב בתחילת הפוסט, גוש חלב ושם לפי הסימון הירוק

Me gusta

smadarht
smadarht
22 mar 2021

טיילנו היום. מסלול יפיפיה, פריחה מרהיבה, הרבה ירוק ונחל זורם.

מרחיב את הנפש.

Me gusta
bottom of page