top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

מסלול קצר למבצר המונפור בגליל

מבצר המונפור (או המונפורט לפרנקופילים שבינכם) הוא מבצר יפהפה שנמצא על שלוחה צרה בשביל היורד אל נחל כזיב. בד"כ עוברים במבצר תוך כדי טיול של יום שלם לנחל כזיב אבל הביקור במבצר בהחלט יכול להתאים גם לטיול קצר ולא מאוד קשה. ילדים יעריכו את המבצר המיוחד וההורים יעריכו את שלל הספוטים המעולים שיש בו לצילומים של הילדים מול הנוף או בין הקשתות המפוארות ששרדו את הזמן במבצר המונפור.

חשוב לי לציין כבר עכשיו שהמסלול כולו חשוף לשמש ולא מומלץ בכלל בקיץ או בימים חמים.

מבצר המונפור בגליל
המבצר במלוא הדרו

מבצר המונפור נבנה במאה ה-12 ע"י צלבנים שמקורם מצרפת. עכשיו, כשאתם עוצרים רגע וחושבים על זה אז אשכרה גדודי אבירים נוצריים עם שריון, סוסים וגינונים צרפתיים של ימי הביניים הגיעו עד אלינו לגליל בדרך לירושלים הקדושה. תמיד עניין אותי איך היה מפגש התרבויות הקיצוני הזה בין האירופאים לתושבים המקומיים של הארץ באותה תקופה. טוב, אני מניח שהצרפתים של ימי הביניים לא היו מעודנים כמו היום ואני גם בטוח שהתושבים המקומיים לא היו בדיוק מכניסי אורחים לייצורים המוזרים עם השריון שהגיחו כאן יום אחד.

בכל מקרה, המונפור היה במקור בעצם חווה חקלאית מבוצרת והיה שייך לקומפלקס מפואר יותר של מצודה שהיתה ממוקמת איפה שהיום הכפר מעיליא. בגלל המבנה הטופוגרפי של השלוחה שעליה בנוי המבצר, הוא בנוי לאורך באופן שהרוחב שלו צר יחסית (זה רק אני או שמשהו לא הגיוני במשפט הזה) והוא נהנה מהגנה טובה של המדרונות התלולים המקיפים אותו. במבצר נבנה גם מגדל גבוה שהיה בעצם מבצר בתוך מבצר ועוד שאר אולמות וחדרים כיאה למצודה.

טיול נוף במבצר המונפור בגליל
והנוף? מה איתו?

בשלב מסויים המוסלמים כבשו את המונפור מידי הצלבנים, שחזרו אליו מאוחר יותר הפעם במבטא גרמני כמעין מקום ישוב למסדר הצלבני הטבטוני שפרש ממסדרים אחרים בעכו הסמוכה.

אני קצת מרגיש שאני מאבד אתכם כאן אז בואו נדבר על הטיול עצמו:

סה"כ מדובר בטיול קווי של בערך 3 ק"מ סה"כ כשההלוך בירידה והחזור בעליה. עכשיו... אני יודע שאתם תמיד אוהבים "מעגלי" אבל סמכו עלי רגע. הלוך חזור זה כמו שני טיולים - בהלוך מול הנוף בחזור עם הנוף להר. בהלוך בירידה בחזור בעליה... בקיצור הבנתם? אל תתעקשו איתי על המעגלי הזה ותשחררו קצת בעניין אתם רק תרוויחו.

נקודת ההתחלה למסלול "נחל כזיב לכיוון המונפור" בוויז. כך תגיעו לחניון עפר מסודר לא רחוק ממצפה הילה ומהכפר מעיליא, הגישה נוחה לכל רכב גם אם הוא לא רכב מהעבודה.

מהחניה סימון שבילים אדום תחילה על דרך עפר רחבה ובהמשך הופך השביל לשביל הולכי רגל. בגדול זו ירידה נוחה יחסית אבל בשלב מסויים הופך השטח לקצת טרשי אז פשוט צריך לשים לב לאן הולכים. מהר מאוד תוכלו לראות מולכם את המבצר המרשים על קצה השלוחה ובהמשך את הואדי בו זורם נחל כזיב ואת הים, נוף מושלם.

קצת לפני המבצר השביל עובר במעין תעלה עמוקה חצובה בסלע, זהו החפיר שבסרטים תמיד מלא במים ותנינים ופה הוא פשוט היה חפיר כדי למנוע חדירה למבצר מכיוון מערב.

טיול נוף למבצר המונפור
רק לשים מישהו באמצע ולצלם

השביל ממשיך עוד מרחק קצר ויכניס אתכם אל החלקים השונים של המבצר. רצוי ואפשר להסתובב ולהתרשם מהנוף, מהבניה המאסיבית, מהקשתות והעמודים היפים. אחרי שמיציתם את המבצר והספקתם להצטלם בכל הספוטים המושלמים שיש בו, פשוט חוזרים לרכב באותו שביל שאיתו הגעתם רק הפעם כאמור בעליה.


עד כאן, אם אהבתם אתם מוזמנים לעקוב אחרי גם באינסטגרם ולהרשם בראש העמוד כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל.


6,891 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page