top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

מבצר יחיעם ונחל יחיעם - היסטוריה, נוף ופטריות בגליל המערבי

הסיפור של מבצע יחיעם הוא הסיפור של הארץ הזו. מי לא עבר במבצר המרשים שמשקיף אל נוף מורדות הגליל המערבי בואכה עכו וים תיכון? לפני אלף שנה היו אלו הצלבנים שהבינו שהנקודה מספיק שולטת כדי לשמש חלק מהאבטחה והשמירה על עכו. הצלבנים (אלו שגם בנו את מבצר המונפור לא רחוק מיחיעם) שהו במקום כמה מאות שנים עד שבאו אחרים במקומם - הממלוכים ואחריהם העותמנים. גם אלו חשבו שזו אחלה נקודה אסטרטגית ושולטת כדי לבנות בה מבצר (לא לפני שהרסו כמובן את המבנה הצלבני).

מבצר יחיעם בגליל המערבי
מבצר יחיעם והנוף הנהדר שנשקף ממנו

וזה ממשיך, כי בימים של טרם קום המדינה שימשו הריסות המבצר את הכנופיות הערביות שפעלו באזור ובשנת 1946 עם עליית קיבוץ יחיעם אל הקרקע שימש המבצר את תושבי יחיעם להתגונן מפני ההתקפות הערביות במלחמת העצמאות. את תעלות הקשר, הבונקרים כמו גם מגדלי התצפית העתיקים והאולמות המפוארים אפשר לראות בביקור לא ארוך אך מעניין במבצר שעומד עדיין מול הנוף היפה (הכניסה בתשלום, חינם לבעלי כרטיס מטמון). מדובר באתר מרשים ויפה שלדעתי לא מספיק מטוייל ובד"כ משפחות וגם ילדים אוהבים מאוד.

אבל רגע, יש גם טיול... כי בואו, אתם כבר מכירים אותי ואני לא מסתפק בסיבובים קצרים בד"כ אלא גם אוהב תמיד להרגיש את הרגליים, לפחות קצת. ממש ליד מגרש החניה של מבצר יחיעם יורד שביל מסומן ירוק אל ערוץ נחל יחיעם המוצל והיפה. זה עוד מסלול אופייני לאזור הגליל המערבי. הרבה צל, עצי קטלב, אלונים ואלות מקיפים אתכם בעת ההליכה בערוץ השקט בד"כ ולא מטוייל מדי.

פריחת סתווניות בנחל יחיעם בגליל המערבי
פריחת סתווניות בירידה אל הנחל

כשטיילתי שם בתחילת חודש דצמבר אחרי הגשמים הראשונים פגשתי בדרך שלל סתווניות ורקפות והערוץ עצמו היה מלא בפטריות שלא יצא לי לפגוש עד אז.אלו היו מעין צלחות חומות כתומות וגדולות באופן מוגזם מדי שביצבצו להן בין עלי השלכת הרטובים בנחל. כשבדקתי גיליתי שמדובר בפטריה רעילה בשם "טבורית הזית" שאופיינית לסביבה הדומה לזו שבערוץ הנחל. בנחל עוד מיני פטריות שונות אחרי הגשם ובכל מקרה אל תתעסקו איתן אלא אם אתם ממש מבינים ויודעים להבחין בין הסוגים.

פטריות בנחל יחיעם
פטריית "טבורית הזית" המיוחדת

המסלול עצמו בנחל לא מורכב מבחינת רמת הקושי או הניווט, אורך המסלול הוא כ 3.5 ק"מ והעניין היחידי איתו הוא שמדובר במסלול קווי שמצריך שני רכבים (הינה לינק למסלול ע"ג מפה). עוד עניין קטן הוא שכדאי לשים לב בירידה מהמבצר לנחל כי היא יכולה להיות קצת חלקה אחרי הגשמים. ההתחלה כאמור בחניה של מבצר יחיעם והסיום בחניית האוטובוסים בסמוך לישוב כליל. אני שם לכם כאן לינק לנקודה במפות של גוגל, אפשר להתקדם עוד עם הרכב ולחסוך הליכה משעממת על שביל עפר בסוף הטיול, כל עוד אתם לא חונים באופן שמפריע לעבודה החקלאית באזור ולתושבי המקום. הישוב כליל אגב הוא ישוב אקולוגי שתושביו מייצרים חשמל בעצמם ומחוברים לטבע ולעולם הקיימות הסביבתית, מעניין לשים לב למבנים מיוחדים שהקימו אנשי המקום כדי להתגורר בהם.

בתכלס המסלול מתאים לכל השנה מאחר ורובו מוצל אבל הוא יפה במיוחד בעונת החורף והאביב.


אם הגעתם עד לכאן, אתם מוזמנים להרשם בראש העמוד כמנויים לבלוג ולקבל את הפוסט הבא וניוזלטר חודשי ישירות למייל. אתם גם יותר ממוזמנים לעקוב אחרי באינסטגרם כדי לקבל עוד המלצות טובות לטיולים בכל רמות הקושי.

2,963 צפיות3 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

3 Comments


balickin
balickin
Oct 10, 2021

תודה על ההסבר על המסלול, לא הכרתי ומחפשת מקומות חדשים בגליל המערבי :) שאלה קטנה - נראה לך מתאים ללכת הלוך חזור את המסלול או שיש איזושהי סיבה שבגללה זה פחות מומלץ?

Like
Nachum Lerner
Nachum Lerner
Oct 14, 2021
Replying to

זה אחלה ללכת הלוך חזור, רק קחו בחשבון שיש עליה תלולה אבל קצרה. ספציפית שם ההקפצה ממש מציקה כי זה סיבוב גדול ברכב.

Like
bottom of page