top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

הר אביתר - מסלול מעגלי לא מוכר בגליל עם נוף משגע

מכירים את המסלול בהר אביתר? מכירים בכלל את הר אביתר? כנראה שלא אבל זה בסדר גמור כי באמת לא מדובר במסלול הכי מטוייל בגליל וגם אני לא שמעתי עליו מעולם עד ללפני שנתיים. זה מסלול מיוחד ויפה שכולל פריחה, תצפית מרהיבה לעמק החולה והחרמון ובחודשי האביב גם נופי כרמים שלא מביישים את פרובנס.

הגעתי למסלול הזה די במקרה, כשחיפשתי בכלל צימר לפסח לפני שנתיים. וככה במקרה תוך כדי בהיה במפה ראיתי את ההר הזה שיושב ממש בול מול הנוף. לא עברו כמה דקות וכבר ישבתי וחקרתי לעומק את תוואי המסלול שכמעט לא היה עליו חומר כתוב (פרט לאתר iNature המצויין והמומלץ).

מסלול מעגלי בהר אביתר בגליל תמונת נוף מהפסגה
נוף מפסגת הר אביתר באביב

הר אביתר נמצא ממש בחצר האחורית של מושב דלתון. מדובר במושב דתי ולכן הוא סגור בשבתות וחגים כך שניתן להגיע עד למסלול ברכב רק בימי חול (או להאריך את הדרך בשני קילומטר ולחצות את הישוב ברגל). ההר עצמו מתנשא לגובה של 825 מטרים וכמו שכבר כתבתי הוא אחד היפים והמרשימים בגליל. ממזרח לו מורדותיו התלולים של נחל חצור ובהמשך עמק החולה ורמת הגולן פרוסים על כף היד. ממערב, נוף גבעי ירוק ויפה של פסגות הגליל הקרובות. ההר נקרא על שמו של גאון בשם אביתר הכהן שחי במאה ה-11 בלבנון ומספרים שלאחר מות אביו מילא את צוואתו והביאו על הכתף ולא על סוס עד להר דלתון הסמוך.... כל אחד והצוואה שלו.

אורך המסלול כארבעה וחצי קילומטרים והוא לא מאוד קשה, למעט קטע אחד של הליכה קצת טריקית על תוואי שטח טרשי. כדי שתהיה לנו שפה משותפת, הינה לינק למסלול על גבי מפה.

נוף מפסגת הר אביתר בגליל במסלול מעגלי
הנוף מערבה מפסגת הר אביתר

נקודת ההתחלה למסלול נמצאת בשער האחורי של מושב דלתון (כלומר - וויז למושב דלתון), נעבור את בית העלמין הקטן של המושב כמה שניתן עם הרכב ונחנה בצורה מסודרת בצד הכביש כדי לא להפריע לרכבים חקלאיים של תושבי המקום.

מהחניה נצעד על שביל רחב מסומן אדום כמה מאות מטרים עד לפיצול שבילים עם שביל ירוק. אנחנו נמשיך עם השביל האדום ונפנה ימינה במגמת ירידה מתונה לצד השדות. נחצה עמק קטן וירוק ונתחיל לטפס בעליה מתונה ולא קשה מדי לפסגת הר אביתר. בפסגת ההר נפרד לקטע קצר מהשביל האדום ונפנה ימינה לכיוון קבר יהודה בן תימא. לא, אל תשאלו אותי מי היה ומה היה... אל תגזימו. מה שאני כן יכול להגיד שמהנקודה הזו של הקבר, נוף מרהיב ויפה במיוחד בחודשי החורף והאביב. קשה להאשים אותי ברוחניות יתרה וקירבה לדת אבל אני בהחלט יכול להבין את החבר'ה שמגיעים למקום כדי לשאת תפילה במקום השקט והיפה הזה.

קבר יהודה בן תימא בפסגת הר אביתר בגליל
קבר יהודה בן תימא בפסגת הר אביתר

אחרי הפסקת קפה ובהיה בנוף המשגע, נמשיך עם השביל האדום לכיוון צפון מערב ממש על האוכף לכיוון פסגה יפה נוספת. הקטע הזה של האוכף בין שתי הפסגות הוא קטע טרשי ויש ללכת בו בזהירות וגם לשים לב לא לאבד את הסימון. נעבור את שיא הגובה השני אחרי האוכף ונגלוש עם השביל האדום במורד הפעם כבר לכיוון מערב עד למפגש עם סמ"ש ירוק. הפעם נפנה שמאלה עם הסמ"ש הירוק לכיוון דרום. בקטע הזה ההליכה הופכת לפסטורלית במיוחד, בין כרמי ענבים מסודרים שורות שורות ומעלים קצת זכרונות מפרובנס או טוסקנה. חשוב רק לזכור, הכרמים האלו הם הפרנסה של חקלאי האזור וכמובן שלא נפגע נלכלך או ניקח לנו מהכרם.

תמונה של כרם ליד הר אביתר בגליל
כן זה בישראל - כרמים לקראת סוף המסלול

השביל הירוק חוצה שני שערים בסמוך לכרמים ומתחבר עם השביל האדום שהלכנו בו בהתחלה, ומשם לרכב.

והנה עוד כמה פרטים על המסלול:

רמת הקושי של המסלול היא קלה-בינונית, בחודשי החורף חלקים ממנו יכולים להיות בוציים ויש לשים לב טוב טוב לסימון השבילים.

כל המסלול לא מוצל ולכן העונה המומלצת ביותר לטיול בהר אביתר היא עונת החורף והאביב, אז האוויר נקי והכל פורח מסביב.

זהו, אם הגעתם עד לכאן אתם מוזמנים להרשם לניוזלטר בראש העמוד ולקבל את הטיול הבא ישירות למייל שלכם. אני גם יותר מאשמח אם תעקבו אחרי גם באינסטגרם.

10,445 צפיות5 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

5 Comments


noamrud
Oct 18, 2022

לפני העלייה להר אביתר יש שלט של איסור כניסה בגלל שטח אש. אפשר להתעלם אבל חשבנו שאולי יש עוד כמונו שלא ירצו. הדרך עד לשם באמת יפיפיה גם באוקטובר..

Like
Avihay Shaked
Avihay Shaked
Oct 18, 2022
Replying to

בהחלט אפשר להתעלם ממנו, ההר לא נמצא בתוך שטח אש.

Like

myriam.bisseliches
Mar 30, 2021

היה טיול נהדר!

כל כך ירוק, כל כך מגוון, כל כך שקט!

גם זכינו לראות קשת במרחק, מנקודת התצפית של הקבר. ממש קסום!

אכן יש צורך לטפס על גדר לקראת סוף המסלול. לא היה קשה אך בכל זאת כדאי לקחת בחשבון.

לאחר התצפית בקבר היה קשה למצוא את המשך המסלול על העוכף לכיוון הפיסגה השניה. עד עכשיו אין לי מושג איך הצלחנו להתחבר שוב לשביל האדום אבל היה שווה כי החלק השני של הטיול, בין הסלעים והפרחים, היה מדהים.

חג שמח!

Like
Avihay Shaked
Avihay Shaked
Mar 30, 2021
Replying to

נהדר! שמח שאהבתם

Like

humusbepita
Dec 26, 2020

כמה עדכונים:

1. כשהגענו בשבת שער הכניסה למושב היה פתוח, וחנינו ליד השער האחורי.

2. כדי לעבור מהשער האחורי, צריך להכנס דרך שער נעול עם רווח לא גדול. אפשרי, אבל לא הכי נוח.

3. לקראת סוף המסלול הירוק, יש שער נעול בכניסה לכרם שצריך לטפס מעליו כמו סולם. לקחת בחשבון..

Like
bottom of page