top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

שמורת הר סנה ופארק הסלעים בכסרא - קפסולה של יופי

הגליל משופע באזורים יפים לטיול זה לא סוד. אבל מעטים המסלולים שבמרחק קצר יכולים לספק כל כך הרבה הנאה ויופי כמו המסלול מפארק הסלעים בירכא אל שמורת הר סנה ליד הכפר הדרוזי כסרא. זה מסלול קצר וקל ביותר באורך שניים וחצי ק"מ, אשר מצריך הקפצת רכב קצרה או פשוט לעשות אותו הלוך חזור וללכת כמה שרוצים. השביל לא כולל כל מני הרפתקאות או אתגרים והוא קל ויתאים לילדים ומבוגרים בכל גיל וגם לכלבים. גם אחרי הגשמים אין בעיה מיוחדת מבחינת אזורים חלקים במיוחד או בוציים במיוחד.

פארק הסלעים בכסרא
פארק הסלעים בכסרא

המסלול בשמורת הר סנה כולל גם פריחה עונתית נהדרת, גם חורש טחוב וירוק, פטריות אחרי הגשם ונוף נהדר. מה שמיוחד בשמורה הקטנה הוא שהיא מוקפת כולה באזורי פיתוח חקלאי או עירוני אבל נשארה טבעית ויפה למרות הפיתוח מסביב.

המסלול כולל גם הליכה קצרה בפארק הסלעים המיוחד והיפה. הסלעים בפארק נוצרו כתוצאה מבלייה קרסטית שיצרה את הצורות המיוחדות בגושי הסלע. במילים פשוטות בעבר הרחוק (מאוד) הצטברו בין שכבות סלעי הגיר, שכבות סלע ומשקע רך. כל היופי הזה התרחש מתחת לפני הים כשההר שעליו תצעדו היה נמוך יותר ומכוסה כולו בים (כן זה הזוי אני יודע). עם התרוממות הרכס ונסיגת הים נחשפו הסלעים לרוחות וגשמים ותופעות כימיות אחרות. אלו המיסו את שכבות המשקע הרכות והותירו את סלעי הגיר הקשים בצורה שבה הם נראים היום.

פריחה בשביל הר סנה ופארק הסלעים
חיננית הבתה בפריחה יפה

ואחרי החפירה הזו, הנה איך מטיילים במסלול הפשוט בהר סנה (לינק למפה):

נקודת ההתחלה - וויז לפארק הסלעים שצמוד מצפון לכפר כסרא. נקודת הסיום - נמצאת נסיעה קצרה של בערך 15 דקות, על הכביש בין אזור התעשייה תפן לכפר וורדים. קצת לפני תחנת הדלק ביציאה מאזור התעשייה, דרך עפר ימינה עם שילוט להר סנה. ניסע בדרך העפר מספר דקות עד לחניון כורכר מסודר - זו הנקודה לניווט בגוגל.

המסלול מתחיל בסימון שחור בשביל קצר בפארק הסלעים שעליו חפרתי כמה שורות למעלה. בעבר השביל היה טיפה יותר ארוך אבל היום הוא חסום ואי אפשר ללכת את כולו. בפארק נקודת הנצחה פרטית לזכרה של וג'דאן אבו חמיד, ילדה בת 16 תושבת הכפר אשר נרצחה בשנת 2017 ע"י נער אלים ומרושע ממש בפארק - כבדו בבקשה את המקום.

טיול משפחתי בגליל בפארק הסלעים בכסרא
הנה אני בין קרחת יער לבין כניסה לחורש

השביל השחור מתחבר לשביל אדום שיוצא מהפארק לכיוון צפון מערב. מיד בתחילת המסלול נכנס אל החורש היפה והירוק. שלל עצי אלון, וקטלב ילוו אותנו לאורך המסלול הקצר. במהלך חודש ינואר ופברואר יתפוצץ היער מפריחה של רקפות בין הסלעים. בשלב מסויים מעט אחרי תחילת ההליכה נגיע לקרחת יער יפהפיה וירוקה. הקרחת מתמלאת בכלניות במהלך החורף ובפריחה יפה של חיננית הבתה, פרח לבן ועדין שפורח במרבדים יפים. נכנס שוב אל החורש המוצל כשמדי פעם יפתח הנוף מצפון לנו לכיוון פסגת המירון והר אדיר.

השביל נכנס ויוצא מהחורש לסירוגין, עובר לצד גושי סלע וקרחות יער קטנות יותר ובסופו של דבר אחרי הליכה נינוחה יביא אותנו אל החניה שם מחכה הרכב השני.

זהו, כמה קל וכמה פשוט וכמה יפה המסלול הזה. אם הגעתם עד לכאן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי גם באינסטגרם ולהרשם בראש העמוד כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל שלכם.


7,167 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page