top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

נחלי תלכיד ופיראן - מסלול מעגלי חווייתי בבקעה

++הטיול המתואר בפוסט נמצא בשטח C ובשטח אש ויש לתאם את הביקור בו באמצע שבוע מול צה"ל++

איפה שהוא בתחילת חודש פברואר הופך צירוף המילים המוזר "תלכיד פיראן" למחרוזת חיפוש די שכיחה במנועי החיפוש באינטרנט בקרב חובבי הטיולים בארץ. מספר שנים עקבתי אחר התמונות מהמסלול עם השם המשונה הזה והבנתי שמדובר בבונבוניירה אמיתית אם מגיעים למסלול בעונה הנכונה של השנה. מאחר ומדובר במסלול מעט מאתגר שכולל עליה וירידה בסולמות ואפילו השתחלות אחת או שתיים בין סלעים ענקיים, הייתי צריך לחכות עד שהילדים יגדלו והמסלול יתאים ליכולות שלהם.

מסלול מעגלי בנחלי תלכיד ופיראן בבקעת הירדן
רגע לפני תחילת העליה בנחל תלכיד

המסלול עם השם המוזר "תלכיד פיראן" מסתתר בצפון הבקעה, בערך חצי שעה נסיעה מבית שאן לכיוון דרום. השם הוא בעצם קיצור של שמות הנחלים שבהם הולכים במסלול המעגלי והמקסים הזה (נחל תלכיד ונחל פיראן). מדובר במסלול מעגלי שאורכו כמעט שלושה קילומטרים, תחילתו (או סופו' , תלוי בכם) בנחל תלכיד והמשכו בנחל פיראן. שני הערוצים מרהיבים ביופיים, קניוניים ומצוקים ואחרי גשמים חזקים אפילו אפשר למצוא בהם גבי מים טובים לרחצה.

חוץ מנופים מהממים וטיול באמת חווייתי (שתכף אפרט עליו) השוס האמיתי של הטיול הזה הוא הפריחה הפסיכית שמאפיינת אותו לתקופה קצרה מאוד החל מאמצע חודש פברואר ועד כמעט לסוף חודש מרץ. אל תטעו, מדובר באחד האזורים החמים בארץ אבל אם ירדו באזור מספיק גשמים הוא מתכסה במרבדי פריחה שלא יביישו אפילו את פסטיבל דרום אדום. לאורך כביש 90 המוביל לתחילת המסלול וגם בחלקים מהמסלול עצמו תגלו אלפי כלניות אדומות ובחודש מרץ יהיה לכם גם סיכוי מצויין לפגוש במסלול פריחה יפה של אירוס הגילבוע.

כמו שכתבתי בתחילת הפוסט אני מזכיר שוב, מדובר במסלול בשטח C (כלומר בשטחים) אבל מדובר באזור שקט ללא תקריות מיוחדות בשנים האחרונות בסופי שבוע בעונה המסלול מלא במטיילים והאווירה נעימה וסימפטית. באמצע השבוע יש צורך לתאם ביקור מול הצבא מאחר וחלק מהמסלול עובר בשטח אש.

דבר נוסף שאני מדגיש שוב - המסלול מתאים למשפחות מיטיבות לכת ללא פחד גבהים. בחלקים מהמסלול יש לטפס בסולמות וחלקים ממנו עלולים להיות חלקים אחרי גשמים חזקים.

אם שרדתם את ההפחדות שלי, בטח תרצו לדעת איך הולכים במסלול? (והנה לינק למסלול על מפה)

בגדול יש שתי אסכולות - אלו שמתחילים בעליה בנחל פיראן (הדרומי מבין השניים) ויורדים בתלכיד. האסכולה השנייה (ואני שייך אליה) מעדיפה לטפס את תלכיד ולרדת את פיראן. אני חושב שהעליה בפיראן ארוכה יותר ולכן נוח יותר לרדת אותה, אבל זה לגמרי שיקול שלכם... לכו עם האמת שלכם כמו שאומרים היום כל מני פסיכולוגים בשקל.

השתחלות בין סלעים במסלול תלכיד פיראן
כן... צריך גם להיות קצת גמישים במסלול הזה

תחילת המסלול (וסיומו, מעגלי כן?) בחניון עפר מסודר וחינמי לצד כביש 90. כדי להגיע לחניון נכניס בוויז "חניון נחל תלכיד". זה המקום להזכיר לכם להסתכל במפה לפני שיוצאים לדרך כי לפעמים באזור הבקעה יש בעיות קליטה. מהחניון יוצא לכיוון דרום שביל רחב ונוח במקביל לכביש עם סימון שבילים כחול. אחרי בערך 250 מטרים נגיע לפיצול שבילים עם סימון אדום, אנחנו נמשיך בכחול ונפנה איתו ימינה אל תוך הערוץ של נחל תלכיד. השביל הכחול נכנס בהדרגה אל תוך הערוץ כשהמצוקים משני הצדדים שלו אט אט סוגרים עלינו. בשלב מסויים מתחיל טיפוס קצת יותר משמעותי בין המצוקונים תוך שימוש בסולמות ודרגיות המקובעות בסלע. בקטע אחד השביל עובר ממש מתחת לכמה סלעי ענק שנפלו אל הערוץ ותאלצו לזחול קצת להשתחל בין הסלעים ולהיוולד מחדש כשאתם עוד מגמה במעלה הנחל. בחודש מרץ בין המצוקים תוכלו למצוא את אירוס הגלבוע הסגול והמרשים שילווה אתכם במבט לאורך כל הטיפוס.

נוף מצוקים בנחל תלכיד בבקעת הירדן
הנוף הדרמטי בטיפוס בנחל תלכיד

כל הסיפור מהחניה עד לסוף העליה כמעט 900 מטר שיביאו אתכם לפיצול שבילים נוסף. כאן נפנה שמאלה עם סימון שבילים ירוק.

דמיינו עכשיו קול של חריקת בלמים בראש ותעצרו כי זה הקטע היפה ביותר של המסלול. עם סיום העליה בנחל תלכיד תגיעו לאחו ירוק ורחב ואם החורף היה נדיב אז האחו הזה יהיה גם מלא בכלניות אדומות. מצד שמאל שלכם תזהו גם מעין אוכף בין שתי כיפות, רדו מהשביל הירוק וטפסו עד לשיא הגובה. שם בשיא הגובה תוכלו לשבת מול אחד הנופים היפים בארץ. למרגלותיכם בקעת הירדן לובשת חג וירוקה ומולכם נהר הירדן והרי הגלעד בצד הירדני של הגבול. זה מקום מצויין לפיקניק, פק"ל קפה או סתם תפוז מתוק מול הנוף.

פריחת כלניות במסלול תלכיד פיראן בבקעת הירדן
מישהו אמר דרום אדום?

סיימתם עם ההפסקה מול הנוף? יופי. חיזרו לשביל הירוק ותמשיכו איתו במורד ואחרי בערך 400 מטרים שוב פיצול שבילים. שוב נפנה שמאלה הפעם עם סימון שבילים אדום. הסימון האדום יוריד אותנו בערוץ נחל פיראן שגם בו תצטרכו לתמרן בין מצוקוני סלע תוך שימוש בסולמות ודרגיות המקובעות בקירות הסלע המרשימים. אחרי שירדתם בזהירות את הערוץ יקח אתכם המסלול האדום במקביל לכביש לכיוון צפון עד למפגש עם השביל הכחול שבו התחלנו את הטיול, ומשם חזרה לרכב (סה"כ מתחילת השביל האדום ועד לרכב כמעט קילומטר וחצי).

לסיכום:

המסלול בנחלי תלכיד פיראן הוא מסלול מעגלי שמומלץ בעיקר בחודשים פברואר עד סוף מרץ אז יש לאורך המסלול פריחה יפה ומיוחדת. המסלול מיועד למשפחות מיטיבות לכת ומצריך עליה בסולמות ודרגיות ויכול לאתגר ילדים קטנים מדי. אין צל לאורך כל המסלול שאורכו כמעט שלושה קילומטרים ואין מה לחפש שם בקיץ.


כמו תמיד, אני מזמין אתכם לעקוב אחרי גם באינסטגרם ולהרשם לניוזלטר בראש העמוד כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל שלכם.

11,688 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


Yoram Gerchman
Yoram Gerchman
Apr 07, 2023

מסלול מופלא לעונה זאת! רק שימו לב לשינוי בצבעי השבילים - ההתפצלות בתחילת העליה לנחל תלכיד היא כחול-ירוק ולא כחול-אדום (נראה שהוחלף צבע השביל כי יש שאריות אדום). בנוסף החיסרון של לעלות קודם בנחל תלכיד שחלקים מהעליה ממש חלקלקים. שימו לב והסירו נעליים לפי הצורך. בכל מקרה מומלצות נעלי הליכה אמיתיות ולא נעלי ספורט\גלדסטון וכו.

Like
Avihay Shaked
Avihay Shaked
Apr 07, 2023
Replying to

תודה על העדכון, גם אני שמעתי שיש מגמה להחליף את האדום בירוק בחלק מהשבילים

Like
bottom of page