• Avihay Shaked

הסנפיר הקטן במכתש הגדול - טיול מעגלי

אם אתם עוקבים אדוקים שלי אתם בטח יודעים שהסביבה הטבעית שלי היא אזור הצפון ולגבי המדבר יש לי עוד מה לעשות. ובכן, במסגרת הפרוייקט להשבת המדבר למודעות שלי ירדתי לטיול של יומיים במכתש הגדול עם חבורת ניו אייג' טרקינג, שיצא לי לטייל ולהנות איתם כבר כמה פעמים.

בעקרון ירדנו ללילה של מטר מטאורים וישנו בחניון הלילה עין ירקעם, אבל מבחינתי העיקר היה הטיולים ביום. כאוהד מכבי חיפה, אני רגיל לראות כוכבים נופלים כמעט מדי שבוע בשנים האחרונות כך שלא התרגשתי מדי מהמטר המיוחצן מדי לטעמי.

הנוף שמחכה לנו בטיול

הטיול שעליו מיד תקראו נמצא עשר דקות נסיעה מדימונה ומבחינתי זו היתה הפעם הראשונה שביקרתי במקום.

רגע לפני שאספר לכם על המסלול המעגלי שהלכנו בו עם השם המוזר "הסנפיר הקטן" רצוי רק לדעת שהמכתשים שלנו (המכתש הגדול, המכתש הקטן ומכתש רמון) הם תופעה גיאולוגית ייחודית לישראל ולא קיימת בשום מקום בעולם. ולא, לא מדובר במכתש שנוצר מנפילה של מטאור הסיפור כאן אחר לגמרי. דמיינו הר קדמון שנוצר לפני מליוני שנים על קרקע חולית שהיתה מכוסה גם בים. ההר התרומם והתרומם וסדקים החלו להתבקע בו. אל תוך הסדקים החלו מחלחלים מים ורוחות ואלו כרסמו בקרקע החולית הרכה שמתחת לקרום החיצוני הקשה של ההר. ככל שהלכה הקרקע הרכה והתפוררה, כך החל ההר הקדמון להתמוטט לתוך עצמו עד שנוצר מכתש כפי שניתן לראות היום.

אם תסתכלו על דופן המכתש תזהו את תחילתו של ההר ותוכלו לדמיין בראש את המשך קו הרקיע הקדמון כלפי מעלה כך שבסופו של דבר תוכלו לראות בדמיון את אותו הר קדמון לפני שהתמוטט.

עד כאן חפירה... אז איך הולכים?

רגע לפני שיוצאים לדרך חשוב לדעת שהמסלול מומלץ בחודשי החורף/אביב ולא בחודשי הקיץ החמים כי אין בו טיפת צל. אם בכל זאת הגעתם לאזור בקיץ (כמוני) אפשר לטייל במסלול לקראת השקיעה ולהנות משקיעה מדברית קסומה. רק קחו בחשבון לא להכנס לשעות החושך ולתכנן טוב את הזמן שלכם. חלקים מהטיול מצריכים טיפוס לא קל יחסית ואנחנו הלכנו אותו באופן מעגלי כך שיצא לנו ללכת בערך 4 ק"מ.

תחילת המסלול בחניון עין ירקעם, ממנו מתחילה הליכה קצרה למעיין ולידו גב עונתי מקסים (ועל כך בפוסט אחר). הנה לינק למסלול שמיד אתאר כדי שתוכלו לעקוב על המפה.

נחצה בזהירות את הכביש הצמוד ונעלה על תוואי המסומן כשביל ישראל וסימון שחור לסירוגין.

לאחר הליכה לא ארוכה מדי נגיע למנהרה מדליקה מתחת למסילת רכבת אותה נחצה מכופפים תוך זהירות על הראש.

תחילת העליה לאחר המנהרה מתחת למסילת הברזל

היציאה מהמנהרה תביא אותנו ממש אל מחוץ לדופן המכתש, עליו מיד נתחיל לטפס. הטיפוס עצמו מתרחש על קטע הליכה צר וחד שמזכיר במראה שלו סנפיר, ומכאן השם - הסנפיר הקטן.

העליה לא קלה ולעיתים מצריכה לדלג מעל מדרגות סלע וקטעים צריך מעל למדרון תלול, בבקשה לכו בזהירות.

לאחר העליה הקשה מגיע התגמול הראוי. לפניכם יפרס המכתש הגדול בכל יופיו ועוצמתו. תוכלו להבחין בנקל בדפנות המכתש (מרגלותיו של אותו הר קדמון שהתמוטט) ותוכלו להנות מהשקט שמשרה המדבר.

הטיפוס על הסנפיר הצר

אבא שלי פעם אמר לי שיש משהו מיוחד בשקיעה במדבר, ההפוגה בחום והרוגע שיורד על המדבר היא דבר ייחודי שאין אותו בשקיעות במקומות אחרים. את הטיול במקום עשיתי כאמור לקראת שקיעה ולא יכולתי שלא להתחבר לשלווה שמשרה השקיעה שהלכה והתרחשה ממש מולינו על המדבר שעטף אותנו מסביב.

נקודת התצפית הזו היא גם מקום מושלם לפרוס פק"ל קפה למרות הרוחות החזקות שיש לפעמים בנקודה.

לאחר שמיצינו את הנוף נמשיך ונרד מנקודת התצפית על שביל שחור עד לפיצול שבילים:

שמאלה על שביל ישראל - למסלול הסנפיר הגדול, שמתאים למיטיבי לכת.

ישר על שביל שחור- לחניון החולות הצבעוניית בירידה שמצריכה גם קצת שימוש בדרגיות ורלוונטית אם השארתם רכב בחניון חולות צבעוניים.

שקיעה קסומה על המדבר

ימינה על שביל ירוק, כך אנחנו עשינו במורד עד לכביש שחוצה את המכתש הגדול. עם המפגש עם הכביש נחצה אותו בזהירות על ערוץ נחל חתירה, ונפנה ימינה חזרה לצומת בה נפנה ימינה לאורך הכביש עד שנחזור לנקודה שבה התחלנו סמוך לעין ירקעם.

אני רק שאלה:

כמה קשה המסלול? מדובר במסלול קצר אך ממזרי בגלל העליה שיכולה להיות קשה לילדים קטנים, רמת הקושי לדעתי בינונית.

מה אורך המסלול? באופציה המעגלית שתיארתי כארבעה קילומטרים, באופציה קווית (שמסתיימת בחולות הצבעוניים) כשני קילומטרים.

יש צל? המסלול לא מוצל בכלל, יש לקחת מספיק מים ואין לטייל במסלול בעונות החמות.

מה עוד באזור? חניון החולות הצבעוניים חביב ביותר, וגם מעיין עין ירקעם שאכתוב עליו ממש בקרוב. אם אהבתם את הפוסט, ישמח אותי מאוד עם תעקבו אחרי גם באינסטגרם שלי וגם אם תרשמו בראש העמוד כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל.

Israel

©2017 BY ילדטבע. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM