top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

גבעת חרוט במכתש רמון - מסלול מעגלי משפחתי (ובונוס קטן בסוף הפוסט)

עודכן: 22 בנוב׳ 2021

אחת הבעיות במסלולי הנגב והמדבר שלנו היא שחלק גדול מהם לא מתאימים למשפחות. חלקם אינם מעגליים ואלו שכן ארוכים מאוד. חלקם מצריכים הליכה בתוואי שטח מאתגר שלא מתאים לכל אחד. חלקם נמצאים באזורים מרוחקים ומבודדים שאינם מתאימים לנסיעה קצרה או ברכב פרטי שאינו ג'יפ (או רכב חברה). אבל יש גם כמה מסלולים שמתאימים למשפחות או לכאלו שלא רוצים ללכת יותר מדי ממש כמו דבשת לגמל, כמו קפה שחור לבדואי וכמו מימיה על החגורה למדריך של"ח.

אחד המסלולים האלו הוא המסלול המעגלי לגבעת חרוט אשר נמצאת בלב מכתש רמון. מדובר במסלול מעגלי עם גישה נוחה לרכב פרטי מכל סוג. אורך המסלול הוא כשלושה וחצי עד ארבעה קילומטרים (עם אופציה להארכה קלה שאני לא עשיתי בעצמי). המסלול לא קשה למעט העלייה לגבעה אשר לא מחוייבת כחלק מהמסלול אבל בהחלט רצויה מאוד כדי להנות מנוף מרהיב.

גבעת חרוט במכתש רמון
תחילת המסלול לגבעת חרוט

רגע לפני שנצא לדרך, סתם שתדעו שהמכתשים שלנו הם תופעה ייחודית לישראל (ולסיני). לא מדובר במכתשים שנוצרו מפגיעת אסטרואיד אלא (אם אני מפשט את זה) מהתמוטטות של הר קדום לתוך עצמו. המכתשים שלנו הם למעשה בסיסי הרים עצומים שהתנשאו כאן לפני מאות מליוני שנים והיו מכוסים בים. עם הזמן הים נסוג, קליפת ההרים נסדקה והבפנוכו שלהם שהיה סלע רך יחסית נסחף עם המים והרוחות. ככל שהבפנוכו נסחף כך המשיכו להתמוטט דפנות ההר עד למצב שבו הגענו כיום בתצורת המכתשים.

המסלול אינו מוצל ולכן הוא אינו מומלץ בימים חמים. בחודשי האביב מומלץ מאוד להתחיל אותו מוקדם בבוקר כדי לא להכנס לשעות החמות.

ועכשיו, אחרי שחפרתי הנה איך הולכים במסלול (וכמובן הנה הלינק למסלול על גבי מפה)

תחילת המסלול בחניון יום רמת סהרונים (כך גם בוויז). נחנה את הרכב בחניון המסודר ונצא עם השביל השחור (שמתאים רק לג'יפים). כבר בתחילת ההליכה נבחין מולינו בהר שחור בצורת חרוט - זוהי גבעת חרוט אליה עוד כמה דקות נטפס. לאחר כמה דקות הליכה בשביל הרחב, נגיע לעץ שיטה גדול עם צל מפנק שם נפנה שמאלה עם הסימון הכחול שיקח אותנו תחילה בערוץ נחל ארדון אבל מיד יוציא אותנו ממנו. אחרי הליכה קצרה בכחול שוב פיצול, הפעם ימינה עם הסימון האדום ומיד שוב ימינה עם סימון ירוק שיקח אותנו לטיפוס קצר ותלול לפסגת גבעת חרוט. שוב, אין חובה לטפס לגבעה ומי שזה קשה לו יכול לחכות למטה. אבל אני חושב שאין טעם להגיע למקום בלי לטפס.

גבעת חרוט במכתש רמון
הנוף המרהיב מפסגת גבעת חרוט

הנוף מפסגת הגבעה מרהיב ומופלא. נראה כאילו לקוח מסרטי מדע בדיוני ומהחלל החיצון. סביבכם גבעות והרים בצבעים שונים - שחור, אדום, סגול. מצפון תבחינו בהר בהיר יחסית גדול ומרשים - זהו הר ארדון שגם אליו מסלול הליכה אך זהו מסלול מאתגר וקשה יותר.

אחרי אוויר הפסגות על הגבעה, נחזור לשביל האדום ונפנה ימינה. אחרי הליכה בשטח הפתוח יחזיר אותנו השביל האדום אל ערוץ נחל ארדון. שוב נפנה ימינה עם השביל השחור אשר יוביל אותנו לאחר קילומטר הליכה אל עץ השיטה שראינו בתחילת המסלול ומשם חזרה לרכב.

והבונוס - אגם פארק צבעי רמון

פארק צבעי רמון הוא פארק חדש יחסית אשר הוכשר בשטח בו פעלה בעבר מחצבת מינרלים אשר יצרה נזק די רציני לנוף. כיום יש לאורך הדרך הסלולה נקודות תצפית על נקודות החציבה ומאפשרות צפיה בגוונים המטורפים של הסלעים במכתש. באחת הנקודות החציבה ירדה עמוק יותר והגיעה אל מי התהום. אלו פרצו אל פני הקרקע וכיום ניתן להנות מרחצה במים קרירים (ומעט מלוחים) באגם שנמצא בתוך המחצבה הישנה.

אגם בפארק צבעי רמון במכתש רמון
האגם בפארק צבעי רמון - חובה לרחצה אחרי טיול

מיקום הבריכה כאן, וניתן להגיע אליה בקלות על כביש סלול ונוח לאחר המסלול בגבעת חרוט בדרך חזרה לכביש 40. אפשר גם להגיע ישירות לבריכה בלי הטיול - וויז לפארק צבעי רמון ומשם לנקודה שצירפתי כמה שורות למעלה (בערך שני קילומטרים מהפניה תבחינו בפיצול שמאלה לירידה לבריכה).


זהו, אם הגעתם עד לכאן נראה לי שאתם מהחומר שישמח לעקוב אחרי גם באינסטגרם ולהרשם בראש העמוד כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל.

5,133 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page