• Avihay Shaked

עין ירקעם - מעיין לעצלנים במדבר

+++אזהרה: אין להגיע למסלול כאשר קיימת התרעת שטפונות באזור+++

אין הרבה אנשים שיתווכחו עם הטענה ששילוב של מים ומדבר הוא שילוב קסום ומיוחד. יש מגוון צורות להופעת מים במדבר בישראל. אלו יכולים להיות גבי מים עמוקים שמתמלאים לאחר השטפונות (כמו בנחל ברק לדוגמא). אלו יכולים להיות נחלים גועשים אחרי שהשמיים מורידים עליהם כמויות גשם גדולות בזמן קצר יחסית. ואלו יכולים להיות גם מעיינות הבוקעים מן הקרקע החמה והיבשה ומייצרים חיים לסביבה (כמו בנחל ערוגות לדוגמא).

כל אחד יתחבר לשילוב אחר של מים ומדבר, ואני מתחבר מאוד למעיינות המדבריים. בכלל מעיין בעיני הוא דבר קסום ומיוחד. המים מחלחלים להם בנחת בין שכבות הסלע במעמקי האדמה וכאשר הם נתקלים בשכבת סלע קשה, הם לא נכנעים ומחפשים דרך חדשה לזרום בה. או אז... פורצים המים מן האדמה צלולים וקרירים.

עין ירקעם הוא מעיין עונתי שנמצא ממש בסמוך למכתש הגדול, בערוץ נחל חתירה. סתם שתדעו, שלכל מכתש בארץ יש רק נחל אחד שמנקז אותו אל מחוץ לחומות המכתש. נחל חתירה הוא הנחל המנקז את המכתש הגדול ועל בסיסו נובע עין ירקעם.

בתחילת המסלול - הערוץ כחריץ באדמה

בדרך כלל מדובר במעיין עונתי שבוקע בעיקר בחורף ובאביב ומסתמך על כמויות הגשם שירדו במהלך החורף באזור. בסמוך למעיין ישנה גם בריכה גדולה אליה זורמים מי המעיין אך עיקר המים בה כשהיא מלאה הם מי שטפונות ששצפו בערוץ נחל חתירה והתצטברו בבריכה.

כדאי מאוד לבקר בעין ירקעם בחודשי האביב אפריל ומאי, אז המים בבריכה נקיים וטריים והמעיין עדיין בוקע בצורה יפה ונעימה. השנה (2020) מלאה הבריכה שאחרי המעיין גם בימות הקיץ הודות לשטפונות העזים שפקדו את האזור בחודש מאי האחרון ממש ממש לפני תחילת הקיץ. המסלול המוביל אל הבריכה והמעיין קל וקצר (כקילומטר הלוך חזור) אך אינו מוצל, ויתאים כמעט לכולם. אם תגיעו ממש מוקדם בבוקר אל המעיין אז ממש כמו בשיר אולי תזכו לראות גדי קטן. יותר נכון יעלים החיים באזור ונהנים ממי הבריכה והמעיים. אם פגשתם בהם, זכיתם. אבל בבקשה אל תאכילו, תרדפו, תציקו או כל פעולה אחרת שאתם לא הייתם מקבלים בברכה מאדם זר שהיה נכנס פתאום לבית שלכם.

הגעתם מוקדם? יש סיכוי לפגוש ביעלים

איך הולכים?

כדי להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול נכוון את הוויז ל"עין ירקעם", ונחנה בחניון המסודר והמשולט. רצוי מאוד לא להשאיר חפצים יקרי ערך ברכב, רק ליתר בטחון.

מהחניון נזהה סימון שבילים ירוק/שביל ישראל ונצעד עליו. מהר מאוד נזהה את קירות ערוץ הנחל הולכים ונהיים צרים יותר כשאנחנו מעליהם ויכולים לזהות את הערוץ כחריץ בתוך האדמה.

אחרי בערך 400 מטר הליכה, נראה את המעיין משמאלנו. אם הגענו באביב הנביעה אמורה להיות בשיאה ונוכל לרדת ולהנות ממי המעיין.

הבריכה המופלאה בימים טובים

אבל חכו, זה לא הכל...

המשיכו על השביל הירוק עוד בערך 100 מטר עד לפיצול עם סימון שבילים אדום. נפנה ימינה עם הסימון שיוריד אותנו אל ערוץ הנחל וממנו אל הבריכה הנהדרת שבד"כ תהיה מלאה בחודשי האביב (כמובן תלוי בשטפונות), ועם קצת מזל ועזרה מהשמיים גם בחודשי הקיץ.

הבריכה עמוקה מאוד, והאמיצים יוכלו לקפוץ מהמצוקון שנמצא מעליה.

אחרי שסיימתם להנות מהמים והצל, וניקיתם אחריכם חיזרו לרכב באותה דרך שבה הגעתם.

אני רק שאלה:

מתי לבוא? כמו שכתבתי, כדאי להגיע בחודשי האביב כדי למקסם את הסיכויים לפגוש במים.

המסלול קשה? בכלל לא, אבל בימים חמים כדי להצטייד במספיק מים וכובעים... זה מדבר בכל זאת.

אפשר לישון במקום? לא. מדובר בשמורת טבע, אבל ממש לא רחוק יש את חניון לילה עין ירקעם שבו אפשר לשון בשטח.

עוד משהו? כן, באזור גם מסלול נהדר אל דופן המכתש הגדול - הסנפיר הקטן.


אהבתם את הפוסט? יאללה אתם מוזמנים לעקוב אחרי גם באינסטגרם, ולהרשם עם המייל שלכם כדי לקבל את הטיול הבא ישירות למייל שלכם.


Israel

©2017 BY ילדטבע. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM