top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

נחל סער בצפון הגולן - טיול בין בריכות ומפלים

עודכן: 31 במאי 2021

מי לא מכיר את מפל סער? נו ההוא שתמיד מראים בחדשות אחרי גשמים חזקים שוצף וקוצף על שני מפליו. אין ספק שמפל סער הוא אחד המיוחדים בצפון הגולן אבל לי תמיד משהו חסר בו. העובדה שכל הסיפור שם זה ללכת חמישים מטר מהרכב בשביל תמונת סלפי קצת הופכת אותו לתיירותי מדי עבורי.

ובכן, מסתבר שלא הרבה יודעים (וזה די מפתיע האמת) שמעל מפל סער יש את אחד המסלולים היפים של הגולן אם רק תגיעו בעונה הנכונה.

נחל סער מתחיל את דרכו בעין סער לא רחוק ממג'דל שמס. הוא אוסף בדרך נביעות עונתיות קטנות, מי גשמים בסביבות בקעת יעפורי בין בוקעתא למג'דל שמס ומשם נכנס לערוץ צר יחסית שעובר גם במפל סער. בסופו של דבר נשפך הנחל סער לנחל הבניאס ושם מסתיימת דרכו.

מפל בנחל סער בצפון הגולן
משחקים של טורקיז

עוד דבר מעניין על הנחל הוא, שלמעשה מדובר בגבול הטבעי שבין רמת הגולן לרכס החרמון. מדרום לנחל הסלע בזלתי שחור וקשה ומצפון לו סלעי הגיר מהם בנוי רכס החרמון אם תהיו מספיק ערניים תוכלו להבחין בסלעי הגיר על הגדה הצפונית של הנחל ובסלעי הבזלת על הגדה הדרומית. כלומר אם נהיה רגע מרובעים החרמון הוא לא חלק מרמת הגולן, לפחות לא מבחינה גיאולוגית. אני כמובן לא בא להרוס כאן שום חגיגה אלא סתם לציין עובדה.

עוד עובדה שאולי כן תהרוס לכם חגיגה היא שהנחל זורם רק בחודשי החורף הגשומים ובתחילת האביב. כלומר רק כאשר ירד מספיק גשם זורם הנחל והמפלים לאורכו. העונה הטובה ביותר לטייל בנחל סער היא החל מחודש ינואר ועד אפריל פלוס מינוס, אל תתפסו אותי על הדקה. בכל מקרה רצוי לברר האם הנחל זורם לפני שמגיעים כדי להמנע מעוגמת נפש.

המסלול בנחל סער הוא מסלול קווי שמצריך שני רכבים, אורכו קצת יותר משלושה קילומטרים הוא אינו מוצל, לא קשה, לא כולל מעברים מאתגרים ולא מחייב כניסה למים.

פריחה אביבית בנחל סער בצפון הגולן
נוף אביבי אופייני בנחל סער

אז איך הולכים בנחל סער? (הנה הלינק למפה שאתם כל כך אוהבים)

נקודת ההתחלה של המסלול היא חניון עפר גדול ליד גשר הידידות (ככה גם בוויז) לא רחוק מעין קיניא ונקודת הסיום היא בסמוך למפל סער (זה שלכלכתי עליו שהוא מתוייר מדי). אחרי שמסיימים את הקפצת הרכבים נרד עם הסימון הירוק ונתחיל ללכת. גשר הידידות נקרא כך מאחר ונבנה מחדש לאחר מלחמת ששת הימים כמחווה לתושבי הגולן הדרוזים, לאחר שנהרס ע"י הסורים במהלך המלחמה.

שימו לב: ממש על הגשר יש סימון ירוק במעלה הנחל, השביל מוביל למפל רסיסים ששווה ביקור אבל מדובר במסלול שיכול לאתגר ילדים וכולל גם הליכה במים. אורך המסלול למפל רסיסים הוא כקילומטר ומדובר במסלול של הלוך חזור. המסלול המדובר כאן בפוסט, יורד עם הנחל וההתחלה שלו בפינה המערבית של חניון העפר שם החנתם את הרכב.

בריכה ומפל בנחל סער בצפון הגולן
עוד בריכה ועוד אחת

כבר לאחר הירידה מהכביש נגיע לבריכה הראשונה מני רבות בנחל. אחת הבעיות הקשות במסלול הזה היא שכל בריכה או אשד או מפל יותר יפה מקודמו. אי אפשר להחליט איפה עוצרים, איפה נכנסים למים ומהי הבריכה הכי פוטוגנית. עצה ממני - כנסו למים איפה שמתחשק לכם ואל תתנו למסלול לשלוט בכם, תשלטו אתם במסלול.

לאט לאט ממשיך השביל ולוקח אותנו לסירוגין בסמוך לנחל או מעליו כשמסביבנו נופי רכס החרמון, מבצר נמרוד ועמק החולה שפרוס לפנינו.

אחרי קצת יותר משלושה קילומטרים של הליכה לא קשה במיוחד במורד הנחל, נגיע בסמוך למפל סער שם נעלה לתצפית ונוכל להשתחצן על אלו שרק מצלמים סלפי.

לעוד על אטרקציות, מסעדות, מסלולים ולינה בגולן - כנסו לאתר תיירות גולן.


אם הגעתם עד לכאן אתם כנראה עשויים מהחומר הנכון, ולכן כדאי לכם לעקוב אחרי גם באינסטגרם ולהרשם בראש העמוד כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל שלכם.

5,280 צפיות6 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

6 Comments


natzmoni
May 09, 2021

איפה ואיך אפשר לברר אם הנחל זורם כרגע?

Like
Avihay Shaked
Avihay Shaked
May 09, 2021
Replying to

מג'רסה, בריכת המשושים, ג'ילבון עליון או תחתון

Like

chanifroner
Apr 18, 2021

מהם העונות המומלצות לביקור?

Like
Avihay Shaked
Avihay Shaked
Apr 18, 2021
Replying to

כמו שכתבתי, חורף ותחילת האביב. עדכנית הנחל זורם יפה אבל אני מאמין שעד סוף החודש ירגע שם מאוד.

Like
bottom of page