top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

רוּג'ום אֵל הִרִי - טיול אל מסתרי רמת הגולן

עודכן: 18 במרץ 2023

כשהייתי ילד, לקח אותי אבא שלי לצפות בסרט אינדיאנה ג'ונס והמקדש הארור. היה שם קטע שגrם לי להרבה לילות ללא שינה. בתוך מקדש מסתורי בלב האדמה התרחשו טקסים בהם הקריבו אנשים ע"י הורדתם במנוף ללבה רותחת לא לפני שהכהן הגדול של המקום הוציא להם את הלב בעודם בחיים.

אני זוכר שניסיתי לשכנע את עצמי שזה רק סרט ושאין דברים כאלה במציאות, אבל בכל זאת הפחדים לא עזבו אותי תקופה ארוכה. לא מזמן ראיתי את הסרט עם שני הילדים שלי והקטע המדובר עבר עליהם בשלווה מטרידה.

כשהקטנצי'ק שלי היה בכיתה ד' הוא החליט לעשות עבודה על רמת הגולן (מעניין למה...) וסיפר לי על אתר מסתורי וקדום בשם גלגל רפאים או רוג'ום אל הרי שנמצא במרכז הגולן ומרתק אותו מאוד. מדובר במעגל אבנים עצום בלב המישורים של רמת הגולן, קוטרו 150 מטרים והוא מכיל כמעט 40,000 טון של סלעי בזלת. הוא נבנה לפני אלפי שנים על ידי עם או שבט שהתגורר ברמת הגולן, עד היום לא ממש ברור מי היו אלו שסחבו את אבני הבזלת הכבדות לכדי מבנה מעגלי מושלם.

רוגום אל הרי גלגל רפאים ברמת הגולן
רוגום אל הרי במבט על

למה שימש המונומנט העצום הזה? לא ממש יודעים. אולי כקבר מאחר ובמרכז המעגל מערת קבורה בא נמצאו תכשיטים (אבל לא עצמות). השערה אחרת מדברת על שימוש במעגלי האבן כלוחות שנה קדמונים. ויש גם השערה שאומרת שהמקום שימש לטקסי פולחן והקרבת קורבן לאלים קדומים... אולי גם שם עקרו לאנשים את הלב וזרקו אותם ללבה רותחת? כי הרי איפה שהוא בלב האדמה השחורה של רמת הגולן זרמה לפני מליוני שנים גם לבה. פעם בשנה מאירות קרני השמש את החדרון שנמצא בלב המעגל דרך פתח קטן בין הסלעים, זה קורה ביום הארוך ביותר בשנה, ומביא עד היום לקיום טקסים שונים במקום ביום הספציפי הזה.

בכל מקרה, אחרי שהקטנצ'יק ישב וחקר על המקום יצאנו בבוקר חצי חורפי חצי שמשי לטיול אל האתר המסתורי.

רוג'ום אל הרי נמצא במרכז רמת הגולן ליד מאגר דליות בלב השטח, לא רחוק משמורת גמלא. גם תוואי שביל רמת הגולן עובר ממש ליד הרוג'ום.

המסלול (הנה לינק למסלול ע"ג מפה) לאתר פשוט ולא מסובך או קשה מדי אורכו סה"כ כמעט 6.5 קילומטרים וההצעה שלי כאן היא לעשות אותו הלוך חזור ממאגר דליות וחזרה. המסלול לא מוצל ברובו ואחרי גשמים חזקים יש מצב טוב שחלקים ממנו יהפכו לעיסת בוץ רמת גולני אכזרי ומרושע. לכן, העונה המומלצת לדעתי לטיול הזה היא בתחילת החורף כשכבר הכל ירוק וזורם אבל לא בוצי מדי או באביב כשכבר לא גשום כל כך.

מסלול לרוג'ום אל הרי ברמת הגולן
פינה קסומה לאורך המסלול

נקודת ההתחלה של המסלול היא ממש בסמוך למאגר דליות (להכניס בוויז "מאגר דליות" ולשים לב שלא מגיעים לחניון דליות הסמוך) על כביש 808. נחנה את האוטו בזהירות בשטח העפר שלצד הכביש ממש על דרך כורכר שמובילה למאגר ולא נשאיר בו חפצים יקרי ערך. מכאן, נעלה על תוואי שביל הגולן שבהתחלה יקח אותנו אל הסוללה שמקיפה את המאגר.

השביל מקיף את המאגר מצפון ומקבל מגמה מזרחה לכיוון הרוג'ום. אם שמעתם לי והגעתם בעונה הנכונה הנוף מסביבכם לאורך כל הדרך ירוק בוהק, גבעי ומשובץ בחומות אבן שחורות מאבני בזלת. בכמה נקודות לאורך המסלול נפגוש בערוץ נחל דליות שבהמשך יתחבר לנחל גמלא ויזרום יחד איתו עד לכנרת. אבל בחלק הזה שלו, הנחל הוא יותר פלג מים זורם בלב האחו הירוק. לי הנוף הזכיר קצת את סקוטלנד למרות שלא הייתי שם מעולם ורק שמעתי כמה יפה שם. אחרי בערך שני קילומטרים של הליכה בלב ההיילנדס של ישראל נגיע לחורשת אקליפטוסים ובה זרימה נעימה של הנחל. לצד האקליפטוסים אחו ירוק רחב ידיים שפשוט מתחנן בפניכם לבוא ולשכב בו מתחת לשמש החמימה. מכאן, הליכה קצרה של עוד קצת יותר מקילומטר ואתם ברוגו'ם.

מסלול לרוג'ום אל הרי ברמת הגולן
והנה עוד נקודה מושלמת לעצירה לאורך המסלול

קשה להבחין בו מהקרקע אבל בוודאי תזהו את ערימות הבולדרים הגבוהות. רצוי ואפשר לחצות את מעגלי האבן ולהגיע אל לב המעגל, שם נמצאת מערת הקבורה. המהדרין נכנסים למערה הקטנה ויוצאים מהחרך הקטן שבצידה השני. האגדה מספרת שאם לא הצלחתם לצאת מהחרך כנראה שעליכם להתחיל בתענית פחממות לתקופה בלתי מוגבלת...

אחרי שספגנו את האווירה המסתורית שבמקום, נחזור באותה דרך חזרה לרכב.

והנה כמה טיפים לקראת טיול במקום:

כמו שכתבתי, בחורף העסק שם נהיה בוצי... תגיעו מוכנים נפשית להרבה בוץ ותבואו לבושים חם כי כל האזור חשוף לרוחות הרעות של הגולן (תרתי משמע...)

אחרי הטיול אפשר לערוך פיקניק בחניון דליות הסמוך ובו שולחנות וצל.

ניתן לשלב במהלך ההליכה גם את עין פרס שנמצא ממש צמוד לשביל, כתבתי עליו כאן.

חוץ מזה, אם הגעתם עד לכאן אתם כנראה צריכים להרשם לניוזלטר של הבלוג בראש העמוד ולקבל את הפוסט הבא ישירות למייל. אשמח מאוד אם גם תעקבו אחרי באינסטגרם כדי לקבל את התוכן שלי בהזרקה לוריד.4,306 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Opmerkingen


bottom of page