top of page

תודה על ההרשמה

  • Avihay Shaked

שביל הגולן - בדרך שלי (פוסט מתעדכן)

שביל הגולן חברים, 120 ק"מ של טבע ייחודי מהחרמון עד לעין תאופיק בדרום הרמה רגע לפני שגולשים המדרונות לבקעת הירדן ולחמת גדר. השביל מחולק ל 15 מקטעים באורכים משתנים בממוצע של בערך 8 קמ למקטע, עובדה שמאפשרת לנו ללכת מספר מקטעים ביום (בד"כ עד שלושה). הסימון לאורך השביל מתוחזק וברור בד"כ בצבעים לבן כחול ירוק (כשהלבן מימין אתם הולכים לכיוון החרמון וכשהירוק מימין אתם לכיוון דרום). רבים הולכים את השביל בשבוע מרוכז שכולל לינות שטח בחניונים הפזורים לאורכו. ואני, אני החלטתי שאלך את השביל בקצב שלי ובסטייל שלי - בטיולים יומיים בהרכב משפחתי, עם חבר או לבד עם עצמי כמו שאני אוהב במיוחד. כלל נקודות הקצה של המקטעים נגישות לרכב פרטי ומוכרות גם לוויז אבל הקטעים בתצורה המקורית שלהם מצריכים שני רכבים והם לא מעגליים.

איך שהוא יצא ששביל הגולן לא עובר במקומות ה"קלאסיים" והדי מטויילים של הגולן כמו המפלים המפורסמים יהודיה או ג'ילבון. אני רואה בזה יתרון, השביל עובר בשטחי הטבע הפראיים של הגולן. במרחבים אין סופיים אשר מתמלאים בפלגי מים במהלך החורף בפריחה צבעונית באביב, כזו שמשתלבת בצורה ייחודית עם סלעי הבזלת השחורים. מדי פעם עוברים בכפר סורי או צ'רקסי נטוש בין בתי בזלת שהיו פעם מפוארים או לצד מעיין מקומי קטן. אזורי הפרא בהם עובר השביל מספקים שקט ושלווה להולכים בו רחוק מהמולת האתרים המתויירים של הגולן.

העונה המומלצת לטיול על שביל הגולן היא בעיקר האביב, איפה שהוא בין מרץ למאי כשהגולן בשיא שלו מבחינת הפריחה והזרימות. מזג האוויר נעים בד"כ במהלך היום (וקר בלילה) ואפשר להמנע מימים חמים. בקיץ לא מומלץ לטייל בשביל ובחורף בימים יפים ניתן לעשות קטעים ממנו אך "להסתכן" בקטעי בוץ אגרסיבי ורוחות כמו שרק הגולן יודע לספק בחלקים מסויימים של השביל.

כתבתי את הפוסט הזה על סמך הנסיון שלי מהליכה על שביל הגולן בקיטועים יומיים לא רצופים ולכן אתעסק פחות בנושא חניוני הלילה ונקודות הצטיידות לאורכו. תוכלו למצוא מידע רלוונטי באתר המצויין של תיירות גולן.

שנצא לדרך? רגע, תזכורת - ברמת הגולן אנחנו לעולם לא חוצים גדרות (מחשש למוקשים), עוברים רק בשערים המיועדים לכך ודואגים לסגור אותם אחרינו (ע"מ למנוע רעיית עדרי בקר מחוץ לשטחי המרעה)

טיול בשלג בחרמון על שביל הגולן
עליה בשלג בשלג לחרמון חוויה מיוחד במינה

קטע 1 - מהחרמון למג'דל שמס

הערה: בנוגע לשני הקטעים הראשונים יש מספר גרסאות בנוגע לחלוקה שלהם, תרגישו חופשי לשחק עם זה לפי ההעדפות שלכם והמרחק הרצוי. אני חילקתי את זה בצורה שנראית לי הכי הגיונית. מה רואים ואיך הולכים? היורדים בשביל ילכו כשרמת הגולן כולה פרוסה לפניהם על כף היד, וממזרח עמק החולה הירוק. העולים בשביל יתמודדו בעיקר באתגר המקטע הקשה ביותר בשביל. השביל עובר ברחובות מג'דל שמס ומטפס על השלוחה מצפון לכפר. בשלב מסויים נכנס לערוץ נחל גובתה שיוביל אתכם בתלילות עד לחניון התחתון בחרמון. נקודות הקצה של המקטע: חניון הכניסה לאתר החרמון והרחוב הראשי של מג'דל שמס. עונה וכיוון הליכה מומלצים: הקטע מושלם לאלו שמחפשים טרק שלג ייחודי אחרי ימי שלג טובים בחרמון (יש להצטייד בהתאם להליכה מאומצת בשלג), ומעבר לזה מומלץ בחודשי האביב או בימים יפים בחורף אחרי שהחרמון נצבע לבן. בירידה רמת הקושי של השביל לא יותר מבינונית ובעליה מדובר במסלול קשה יחסית.

מרחק: כ- 6 ק"מ (לינק למפה)

רמת קושי: בינונית ליורדים, קשה לעולים. טיפ: ניתן לשלב את המסלול עם עליה להר החבושית בשביל ירוק המתחבר בחניון התחתון בחרמון ולהפוך את המסלול למאתגר במיוחד.

פריחת הדובדבן ברמת הגולן
עם הפנים לחרמון, הבנתם את זה?

קטע 2 - ממג'דל שמס לתל קצעא

מה רואים ואיך הולכים? השביל עובר בעמק היעפורי, אזור המטעים של תושבי הכפרים הדרוזים ובסמוך לגבול עם סוריה ולברכת רם. ברכת רם, אגם גדול ועגול בלב העמק. הבריכה נוצרה בלוע הר געש שהתמלא במשך מליוני שנים במי תהום. בנוסף עוברים בסמוך לתחילתו של נחל סער, שמתחיל את זרימתו במעיינות מעבר לגבול והזרימה בו מתרחשת בעיקר אחרי גשמים חזקים בחורף. בחודש אפריל מתרחשת בקטע זה פריחת הדובדבן ומראה הפרחים הלבנים במטעי הדובדבן לא פחות ממרהיב. השביל נוח להליכה לאורך הקטע וחלקים ממנו ממש על כביש סלול כך שאין בעיה של בוץ גם בחורף. נקודות הקצה של המקטע: הרחוב הראשי של מג'דל שמס ותל קצעא. עונה וכיוון הליכה מומלצים: המלצתי היא ללכת את הקטע הזה מדרום לצפון אם בעת פריחת הדובדבן באפריל ואם ביום אחר באביב או בחורף, כך תוכלו ללכת כשהחרמון הלבן נמצא מול העיניים שלכם לאורך ההליכה כולה.

מרחק: כ- 8.5 ק"מ (לינק למפה)

רמת קושי: קלה להולכים בשני הכיוונים, להולכים צפונה צפויה עליה קשוחה אבל קצרה בכניסה למג'דל שמס. טיפ: ניתן ללכת מתל קצעא עד ברכת רם וחזרה ולהנות מהנוף המיוחד של האזור ומפריחת הדובדבן באפריל, אבל עם הליכה קצרה יחסית של כשלושה ק"מ סה"כ.

שביל הגולן יער אודם
יער אודם הקסום

קטע 3 - מתל קצעא לאנדרטת פלס"ר 7

מה רואים ואיך הולכים? לדעתי זה אחד הקטעים היפים לאורך שביל הגולן. השביל עובר ביער אודם ועל הר אודם. יער האלונים הקסום ייחודי לאור הגובה הרב בו הוא נמצא, מסלע הבזלת, הקור והמרחק מהים. כלל הגורמים האלה הביאו לפריחה של מני צומח ייחודיים לישראל כמו הרקפת היוונית שפורחת במהלך חודש פברואר בין עצי האלון. בנוסף, במהלך החורף מתמלאים גזעי האלונים בטחב ירוק שהופך את המראה לממש כזה שמזכיר יער אגדות קסום. בנוסף עולה השביל אל הר אודם ממנו נשקף נוף פנורמי נהדר מדרום על קו התלים הגעשיים של הרמה ובצפון החרמון כמובן. השביל נוח לכל אורכו, רחב בד"כ וללא בוץ קשוח מדי גם אחרי גשמים (אבל יתכנו שלוליות שמצריכות מעקף). אחת מנקודות הקצה של המקטע, אנדרטת פלס"ר 7 הינה לזכרם של נופלי היחידה, וממוקמת בנקודה בה התרחש קרב קשה במהלך מלחמת יוה"כ במהלכו נהרגו 24 מלוחמי היחידה. נקודות הקצה של המקטע: אנדרטת פלס"ר 7 ותל קצעא מצפון לבוקעתא.

עונה וכיוון הליכה מומלצים: גם כאן, המלצתי היא ללכת מדרום לצפון כשהחרמון הלבן מול העיניים.

מרחק: כ- 7.5 ק"מ (לינק למפה)

רמת קושי: בינונית עד קלה לשני כיווני ההליכה.

טיפ: סביב יער אודם מסומן סינגל מעגלי באורך של כ-20 ק"מ אשר יכול להוות אחלה טרק יומי. בנוסף בימי שלג בצפון הגולן, מקטע 3 יכול להיות טרק שלג מופלא ומיוחד (שיש להערך אליו בהתאם מבחינת ציוד).

שביל הגולן אנדרטת פלסר 7
יער ארזים סמוך לאנדרטת פלס"ר 7

קטע 4 - מאנדרטת פלס"ר 7 לבאב אל הווא

מה רואים? המקטע עובר באחד מאזורי הקרבות המפורסמים במלחמת יוה"כ - עמק הבכא. בעמק התמודד גדוד מוקטן של אביגדור קהלני עם סד"כ סורי ביחס של טנק ישראל על 5-6 טנקים סוריים. בקרב גבורה ניצל קהלני את תוואי השטח כדי לבלום את הסורים מלכבוש את רכס החרמונית ולגלוש ממנו למעשה עד עמק החולה. השביל נוח להליכה לכל אורכו ועובר גם בסמוך לחוות טורבינות גדולות ואימתניות. ישנו ויכוח בנוגע לכמות החשמל הירוק שמספקות הטורבינות, אבל אין ויכוח בנוגע לנזק הסביבתי שהן מייצרות לעופות הנודדים וכנראה שגם לתושבי הגולן שמתגוררים בסמוך להן. אחת מנקודות הקצה של השביל הינה בסמוך למאגר בנטל, אחד היפים בגולן לטעמי ובסמוך ל"ג'קוזי" שנוצר מהזרמת מי קידוח חמים שמקורם בעמק החולה (אני אישית פחות מתחבר לנקודה הזו). נקודות הקצה של המקטע: באב אל הווא (בסמוך למאגר בנטל) ואנדרטת פלס"ר 7 מדרום לבוקעתא.

עונה וכיוון הליכה מומלצים: גם כאן, אין הפתעות... מדרום לצפון, מול החרמון הלבן.

מרחק: כ- 12 ק"מ (לינק למפה)

רמת קושי: קלה עד בינונית לשני כיווני ההליכה.

טיפ: ניתן לקצר מעט את המסלול ולחסוך "הליכה מנהלתית" לא אטרקטיבית בכך שאחת מנקודות הקצה שלו תהיה באנדרטת עוז 77 (עמק הבכא) במקום אנדרטת פלס"ר 7. בנוסף, חפשו את עין חוואר כק"מ מדרום לעוז 77 בין חורבות כפר סורי נטוש. המעיין נמצא במבנה בטון והרחצה רעננה אותי מאוד ביום קריר אך מאומץ על השביל (מסומן באפליקציית עמוד ענן).

שביל הגולן תל אביטל
בין האביטל לבנטל עם הפנים צפונה

קטע 5 - מבאב אל הווא לעין זיוון

מה רואים? מקטע של עליות וירידות משני תלים געשיים מפורסמים יחסית - אביטל ובנטל. גם כאן שביל נוח יחסית יוביל אותנו בין נופי הגולן היפים עם מספר רב של נקודות תצפית מעולות מזרחה אל סוריה, מערבה ודרומה אל מישורי הגולן שמתחילים להתגלות בפנינו וצפונה כמובן אל החרמון. אחת הנקודות היפות על השביל היא דווקא בפינה הדרומית של מאגר בנטל. בעוד רוב האנשים מתרכזים בצפיפות באזור הצינור החם, נשארת הפינה הדרומית שלו מתחת לעצים ומול החרמון שוממת ושקטה. נקודה נוספת מעניינת במקטע היא על "האוכף" שבין שני התלים לצד שלדת טנק ישנה הצופה על העמק ממזרח ולצידה אנדרטה המהווה חלק ממיזם ההנצחה לאיש שלנו בדמשק - אלי כהן ז"ל. זו גם נקודה טובה ממש כדי להבחין בלוע הר הגעש הכבוי שפעל פה פעם יחד עם רבים נוספים לאורך הגולן. בסמוך לעין זיוון עובר השביל (צר בקטע הזה) לצד חורשת אלונים דלילה אשר בינם שורות סלעי בזלת שילכו ויתרבו ככל שנדרים אל מישורי הגולן. אם הגעתם למקטע הזה ביום חורף יפה, קחו בחשבון רוחות חזקות על פסגות הבנטל והאביטל. נקודות הקצה של המקטע: חניון עפר מול הכניסה לעין זיוון ובאב אל הווא בסמוך למאגר בנטל.

עונה וכיוון הליכה מומלצים: אני מקווה שאתם כבר מנחשים לבד... צפונה, מול החרמון.

מרחק: כ- 10 ק"מ (לינק למפה)

רמת קושי: בינונית להולכים לשני הכיוונים (להולכים צפונה צפויה עליה קשה יחסית לאביטל) טיפ: ניתן לקצר את המקטע בערך בחצי ולהתחיל את ההליכה (צפונה או דרומה) מהאנדרטה באוכף בין שני התלים.

זהו, בנתיים... הגעתי עד כאן על שביל הגולן ואעדכן כאשר אמשיך ללכת בו. בנתיים אתם מוזמנים לעיין בפוסטים המקושרים לפוסט הזה על מסלולים יומיים המשלבים הליכה על שביל הגולן. חוץ מזה, אם עדיין לא נרשמתם כדי לקבל את הפוסט הבא ישירות למייל זה הזמן (התיבה בראש העמוד) וכמובן שאתם יותר ממוזמנים לעקוב אחרי גם באינסטגרם.

3,196 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page