top of page

תודה על ההרשמה

  • תמונת הסופר/תAvihay Shaked

מפל האירוסים ברמת הגולן - לאוהבי החורף

++המפל נמצא בשטח אש פעיל והכניסה אליו היא בסופי שבוע בלבד++

אחד המפלים היפים והמיוחדים ברמת הגולן הוא מפל האירוסים. המפל נמצא על ערוץ נחל הזויתן ממזרח לקצרין ופעיל רק בחורף אחרי גשמים חזקים. שלא בדומה לנחל סער בצפון הרמה, הזרימה במפל האירוסים מחזיקה פחות זמן אבל הבריכה שבתחתית המפל מלאה כל השנה.

מפל האירוסים ברמת הגולן
כמה יפה?

הקטע הכי טריקי עם מפל האירוסים הוא שצריך להגיע אליו בתזמון מושלם מכמה כיוונים. מצד אחד כבר כתבתי, אין מה להגיע לשם בלי כמה גשמים חזקים וטובים ששוטפים ומרווים את אדמת הגולן. מצד שני אפשר להגיע רק בשבת כי מדובר בשטח אש פעיל. מצד שלישי אם באים במזג אוויר חורפי מדי, סביר שהחוויה במפל תהיה קשוחה מדי מכדי להנות ממנה ורמת הגולן תהיה תוקפנית מדי אתכם. ויש גם צד רביעי, אם אין לכם רכב שטח ואתם כמוני צועדים על שתיים תצטרכו לצלוח מסלול של 2 ק"מ לכל כיוון שבד"כ בוצי מאוד בחורף ומלא בשלוליות ופלגי מים שיש לחצות אותם ביצירתיות ותוך הפגנת כושר אלתור ושיווי משקל.

בחיי, זה מרגיש לי כאילו אני כותב על הדרך אל המקדש הארור של אינדיאנה ג'ונס ולא על מפל במרכז רמת הגולן. מצד שני, אולי כל ה"מכשולים" האלה רק מוסיפים לקסם של המפל היפה והמיוחד הזה.

הדרך אל מפל האירוסים ברמת הגולן
מראות הקסם של רמת הגולן בשיא החורף

טוב אז נניח רק נניח שמצאתם סוף שבוע שהוא אחרי גשמים אבל לא ממש חורפי ואתם מצויידים בנעלי הליכה טובות ולא מפחדים מבוץ, אז בתכלס די פשוט להגיע אל המפל (הנה לינק למפה) אבל מאחר והשביל אל המפל לא מסומן רצוי להצטייד במפה או אפליקציית ניווטים טובה כדי שלא תלכו לאיבוד בטעות.

את הוויז מכוונים לצומת המפלים ברמת הגולן. הצומת נקראת על שם המפלים שנמצאים בקרבתה (מפלי הזויתן והיהודיה) ובתחילת מרץ פורחים בסביבתה פרחי אירוס הגולן שעל שמם נקרא המפל. חונים בחניון הקטן והמאולתר שבצד הצפוני של הכביש ומתחילים לצעוד על דרך העפר (יותר נכון בוץ) הרחבה והמרכזית. גם ההליכה עד למפל האירוסים מהממת ביופיה אם תגיעו לגולן בשיא העונה שלו - סוף פברואר וחודש מרץ. מימינכם ומשמאלכם יפרסו המרחבים הירוקים של הגולן עם הפרות שרועות באחו. בין סלעי הבזלת תבחינו במרבדים סגלגלים של פרחי הכרמלית הנאה ובין לבין ערוצים ופלגי מים יזרמו ויהפכו את המראות למיוחדים ממש.

מפל האירוסים ברמת הגולן
יפה גם מלמעלה

השביל מתחיל במגמה צפונה ובערך אחרי 700 מטר הליכה חוצה ערוץ נחל שיאלץ אתכם לדלג בוירטואוזיות בין הסלעים. מי שינסה לעקוף דרך האחו יגלה מהר מאוד שהאחו מוצף במים וישקע בתוך הבוץ המתעתע. אחרי חציית הערוץ השביל תופס מגמה צפון מערבה עולה במתינות אל שיא הגובה ואז גולש באותה מתינות לכיוון המפל. אני בטוח שתנסו להקשיב או לזהות את המפל מרחוק אבל הקטע הוא שלא תצליחו. אחרי בערך קילומטר וחצי של הליכה תגיעו למזלג שבילים בו תקחו את השפיץ השמאלי שיביא אתכם בפתאומיות אל רחבת התצפית על המפל המרהיב. בסוף האביב ובקיץ המפל לא זורם אבל הבריכה בתחתית שלו מלאה במים שאיכותם משתנה ככל שהקיץ מתארך. אפשר למצוא דרך ולרדת ולהנות מהבריכה אבל קחו בחשבון שיש במים נחשי מים שהם אמנם לא ארסיים אבל עלולים לגרום לחוסר נעימות לחלק מאיתנו.

מכאן, חוזרים באותה דרך לאוטו שמחכה לנו בצומת המפלים ורצוי שיחכו בו גם נעליים וגרביים להחלפה.


אהבתם את הפוסט? מעולה אתם מוזמנים להרשם גם לניוזלטר בראש העמוד כדי לקבל את הפוסט הבא למייל וגם לעקוב אחרי באינסטגרם כדי לחוות איתי את הטיולים שאני עושה כמעט מדי שבוע

2,331 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

留言


bottom of page